Θετικά τα μηνύματα για τα νησιά του Νοτίου Αιγαίου από τη Διεθνή Έκθεση Τουρισμού του Λονδίνου (WTM).
Με την πρωτότυπη, ανανεωμένη και στοχευμένη παρουσία του, με ένα περίπτερο που αντιπροσωπεύει τα τυπικά γνωρίσματα των νησιών, το Νότιο Αιγαίο κέρδισε για μια ακόμη φορά τις εντυπώσεις και κατάφερε να ξεχωρίσει στον διεθνή ανταγωνισμό, αποσπώντας τα καλύτερα σχόλια.
Η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, εναρμονιζόμενη με τις πλέον σύγχρονες τάσεις προβολής, παρουσιάζει μία πρωτότυπη και αναβαθμισμένη αισθητικά εικόνα στις μεγάλες τουριστικές εκθέσεις, η οποία απηχεί ουσιαστικά την αλλαγή φιλοσοφίας όσον αφορά την συνολική εμφάνιση του Νοτίου Αιγαίου, ως τουριστικού προορισμού. Κύριο μέλημα της Περιφέρειας αποτελεί η προβολή των νησιών, με τρόπο που θα αναδεικνύει την ιδιαίτερη και συνάμα μοναδική τουριστική ταυτότητα, καθενός ξεχωριστά.
H Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου κέρδισε για μία ακόμη φορά τις εντυπώσεις, με ένα περίπτερο το οποίο διακρίνεται για την υψηλή, αυθεντική νησιώτικη αισθητική του.
Το περίπτερο του Νοτίου Αιγαίου είναι από τα πλέον πολυσύχναστα της WTM, προσελκύοντας εκπροσώπους της τουριστικής βιομηχανίας απ’ όλο τον κόσμο. Όπως δηλώνει η Αντιπεριφερειάρχης Τουρισμού, Αθλητισμού & Πολιτισμού Μαριέτα Παπαβασιλείου από το Λονδίνο, οι προορισμοί της Δωδεκανήσου και των Κυκλάδων είναι περιζήτητοι με δεδομένο ότι οι προκρατήσεις για την τουριστική σεζόν του 2019 παρουσιάζουν διψήφια ποσοστά αύξησης! «Τα μηνύματα που εισπράττουμε για τα νησιά μας από τη Διεθνή Έκθεση Τουρισμού στο Λονδίνο είναι ιδιαίτερα θετικά. Καταγράφονται ήδη διψήφια ποσοστά αύξησης στις προκρατήσεις κυρίως από τις αγορές της Αγγλίας και της Γερμανίας. Οι προορισμοί του Νοτίου Αιγαίου με τις ξεχωριστές τους ομορφιές είναι περιζήτητοι στις τουριστικές αγορές, γεγονός που αν μη τι άλλο, αποδεικνύει ότι η στρατηγική τουριστικής προβολής και προώθησης που ακολουθεί η ΠΝΑΙ αποδίδει τα μέγιστα», είπε η κα Παπαβασιλείου και σημείωσε ότι η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και η Διεύθυνση Τουρισμού θα εκμεταλλευθούν αυτό το προβάδισμα, ώστε να διατηρηθεί το αυξημένο τουριστικό ενδιαφέρον για τα νησιά. «Αυτή τη μεγάλη ζήτηση για τα νησιά μας, θα την εκμεταλλευτούμε προκειμένου να εξασφαλίσουμε τα μέγιστα δυνατά οφέλη. Δίνοντας κίνητρα στους ξένους τουρ οπρέιτορς, θα διατηρήσουμε τους αυξημένους ρυθμούς κρατήσεων, με στόχο την ενίσχυση των τουριστικών ροών. Ήδη στο περιθώριο της WTM έχουμε κάνει επαφές και συναντήσεις, προκειμένου να ορίσουμε το πλαίσιο της μεταξύ μας συνεργασίας για την προβολή των νησιών μας. Δεν επαναπαυόμαστε ποτέ. Με γρήγορα αντανακλαστικά, με τις κατάλληλες συνεργασίες και με στοχευμένες πάντα δράσεις, “ξεκλειδώνουμε” τις τεράστιες δυνατότητες που διαθέτει το Νότιο Αιγαίο ως τουριστικός προορισμός»!\