Μήνυμα αποφασιστικότητας και αποτροπής προς την Άγκυρα αναμένεται να στείλει ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, ο οποίος στις 28 Οκτωβρίου, ανήμερα της εθνικής μας εορτής, θα επισκεφθεί υποβρύχιο του ελληνικού στόλου.
Σύμφωνα με ρεπορτάζ του Star, είναι μία άκρως συμβολική επίσκεψη του Έλληνα Πρωθυπουργού, ο οποίος μαζί με τον υπουργό Άμυνας, Νίκο Παναγιωτόπουλο και τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ, Στρατηγό Κωνσταντίνο Φλώρο, θα πετάξουν αύριο για την Κρήτη.
Στη Σούδα ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα επιβιβαστεί στο υποβρύχιο «ΜΑΤΡΩΖΟΣ» για να διαπιστώσει από πρώτο χέρι τις τεράστιες δυνατότητες των αόρατων ελληνικών υποβρυχίων, που επί εβδομάδες δίνουν δυναμικό «παρών» στο Αιγαίο και την ανατολική Μεσόγειο, κόντρα στην τουρκική προκλητικότητα.
Επίσης αύριο, μπορεί να μην γίνουν παρελάσεις, ωστόσο έχει προγραμματιστεί να πετάξουν 14 ελληνικά μαχητικά σε όλη την επικράτεια, από τον Έβρο μέχρι το Καστελόριζο και την Κρήτη.