Με την κατηγορία της αρχαιοκαπηλίας συνελήφθη το πρωί του Σαββάτου (12.09.2020) ένας 56χρονος από ειδικό κλιμάκιο Αστυνομικών της Υ.Α. Ιωαννίνων σε συνεργασία με τους Αστυνομικούς της Υ.Α. Ρόδου.
Πριν από έξι μήνες μια άγνωστη πληροφοριοδότης ενημέρωσε το γραφείο του Γιώργου Τσούκαλη για ύπαρξη μεγάλης ποσότητας αρχαίων αντικειμένων τα οποία είχε στην κατοχή του επιχειρηματίας στη Ρόδο με σκοπό να τα προωθήσει παράνομα στην αγορά του εξωτερικού.
Ο γνωστός ιδιωτικός ερευνητής φίλτραρε τις πληροφορίες και σε συνεργασία με την υποδιεύθυνση ασφαλείας Ιωαννίνων που ενημερώθηκε άμεσα προχώρησαν σε επαλήθευση των στοιχείων. Το βράδυ της Παρασκευής (11.09.2020) πολυμελές κλιμάκιο της υποδιεύθυνσης ασφαλείας Ιωαννίνων μετέβη στη Ρόδο όπου σε συνεργασία με τον Γιώργο Τσούκαλη και συνεργάτες του ξεκίνησαν έρευνες για τον εντοπισμό του αρχαιοκάπηλου σε συνεργασία με την υποδιεύθυνση ασφαλείας Ρόδου.