Ο φακός του kalymnos-news.gr και ο Μάμας Χαραμαντάς ευρισκόμενος στο νησί της Λέρου κατέγραψε τρεις(3) πρωτότυπες ιδέες-έξυπνες λύσεις που έχει δημιουργήσει ο Δήμος Λέρου μέσα από επιδοτούμενα προγράμματα , που σίγουρα εντυπωσιάζουν και δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητες.
1. Αντικατάσταση όλων των λαμπτήρων του δημοτικού φωτισμού με λάμπες LED που καταναλώνουν 80% λιγότερο ρεύμα, σε σχέση με τις κοινές και είναι απόλυτα φιλικές προς το περιβάλλον. Επίσης σε δύο ιστούς του δημοτικού φωτισμού σε αντίστοιχα πάρκινγκ, τοποθετήθηκαν Φορτιστές για την εξυπηρέτηση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων.Επίσης οι ιστοί φέρουν ηλεκτρονικό πίνακα με διάφορες χρήσιμες πληροφορίες .
2. Μία ευρηματική λύση, που προσελκύει τους καπνιστές λουόμενους, αντί να πετάξουν το αποτσίγαρο (γόπα) στην άμμο,να την ρίξουν στο ειδικό μηχάνημα που έχει τοποθετηθεί στην παραλία και σε καλεί να ψηφίσεις και να κάνεις την επιλογή σου με τη γόπα!
3. Αυτόματοι εξωτερικοί απινιδωτές ,που σώζουν ζωές, έχουν τοποθετηθεί σε όλους τους αθλητικούς χώρους του νησιού, αλλά και στην πολυσύχναστη πλατεία του Πλατάνου μπροστά από το Δημαρχείο.
Δείτε το ενδιαφέρον video που ετοίμασε ο Μάμας Χαραμαντάς