Το τουριστικό τους «προϊόν» θα εμπλουτίσουν οι Λειψοί με την προσθήκη των οργανωμένων καταδύσεων στη λίστα των τουριστικών υπηρεσιών που θα παρέχουν στους ταξιδιώτες από το επόμενο έτος.
![](https://www.rodiaki.gr/medias/2022/10/10/5ff40b741aada95a8c862172f9493ec2.jpg)
Ενόψει της νέας σεζόν ανοίγει η πρώτη σχολή καταδύσεων στο μυθικό νησί της Καλυψούς, η οποία και έκανε την «επίσημη πρώτη βουτιά» με στόχο να ενισχύσει το οικολογικό κάλεσμα του δήμου.
![](https://www.rodiaki.gr/medias/2022/10/10/0c66373423de9e52e4f652a443cf8ac1.jpg)
Ο δήμαρχος Λειψών Φώτης Μάγγος σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη της σχολής και εκπαιδευτή καταδύσεων Νικήτα Χήρα πραγματοποίησαν την Κυριακή 9 Οκτωβρίου, εθελοντικό καθαρισμό του βυθού του λιμένα των Λειψών που οδήγησε στη συλλογή και ανάσυρση μεγάλου όγκου καλωδίων, καθώς και άλλων υποθαλάσσιων απορριμμάτων.
![](https://www.rodiaki.gr/medias/2022/10/10/104ebd248477dfa433b4f8ad828c2bbc.jpg)
«Το τερπνόν μετά του ωφελίμου για το νησί μας. Εκτός από την πολύτιμη συνεισφορά του καθαρισμού και τη μοναδική εμπειρία κατάδυσης, η πρωτοβουλία αυτή εντάσσεται στη διαδικασία εκπαίδευσής μου για τη λήψη διπλώματος αυτοδύτη με την προοπτική διεξαγωγής ξεχωριστών υποβρύχιων τελετών στους Λειψούς ως δημάρχου, στο άμεσο μέλλον», εξηγεί ο κ. Μάγγος αναφορικά με μελλοντικές πρωτότυπες τουριστικές δράσεις του Δήμου.
![](https://www.rodiaki.gr/medias/2022/10/10/e4283f479420434340d9acd9140300a5.jpg)
![](https://www.rodiaki.gr/medias/2022/10/10/2d25c16817e4d64084f760fd5e976094.jpg)