Ενας υπερσύγχρονος Αξονικός Τομογράφος στο Νοσοκομείο της Καλύμνου, 22 εργαζόμενοι (γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό) και ένα ασθενοφόρο, είναι η προσφορά των Ευρωπαϊκών πόρων της Περιφέρειας μας στον αγώνα για βελτίωση των υπηρεσιών υγείας των κατοίκων της Καλύμνου.
Ναι, 22 εργαζόμενοι του Βουβάλειου Νοσοκομείου Καλύμνου καλύπτονται μισθολογικά, πλήρως, απο το ΠΕΠ Νοτίου Αιγαίου και αυτό για πρώτη φορά, αφού μας δόθηκε η εξαίρεση απο την Ε.Ε. για κάλυψη μισθοδοσίας.
Οπως σε όλα τα θέματα, έτσι και στην υγεία, η μεθοδική δουλειά και η συνεργασία με τις υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας και της 2ης ΥΠΕ καθιστούν ορατά τα αποτελέσματα που παράγουν οι πολύτιμοι οικονομικοί Ευρωπαϊκοί πόροι που έχουμε στην διάθεση μας.
Οι διοικητικές αποφάσεις και οι υπογραφές φαίνονται άψυχες μέχρι την στιγμή που στέκεσαι μπροστά στο αποτέλεσμα τους. Στην περίπτωση αυτή, φεύγω απο την Κάλυμνο με το χαμόγελο που χαρίζει η μετουσίωση μίας απόφασης σε πράξη