Έκπτωση της τάξης του 40% προσφέρει στους μόνιμους κατοίκους της Κάσου της Καρπάθου και της Χάλκης η εταιρία Seajets στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης.
Η έκπτωση θα αφορά τα ατομικά εισιτήρια των κατοίκων των τριών νησιών, αλλά και τα οχήματά τους για τα ταξίδια που θα πραγματοποιούν με το Ε/Γ-Ο/Γ-Τ/Χ πλοίο της εταιρείας, Speedrunner jet και θα ισχύει μέχρι και τις 4 Σεπτεμβρίου.
Η έκπτωση θα χορηγείται με την επίδειξη βεβαίωσης μόνιμου κατοίκου και θα αφορά τις θέσεις ECO και SILVER, ενώ σημειώνεται ότι θα παρέχεται από τα κεντρικά λιμενικά πρακτορεία της εταιρείας με την επίδειξη της βεβαίωσης του μόνιμου κατοίκου, τόσο κατά την έκδοση των εισιτηρίων από τα συνεργαζόμενα κεντρικά πρακτορεία, όσο και κατά την επιβίβαση στο πλοίο.
Ο δήμαρχος Χάλκης Ευάγγελος Φραγκάκης, έστειλε ευχαριστήρια επιστολή στην εταιρεία για την απόφασή της να προσφέρει έκπτωση στους μόνιμους κατοίκους.