ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 66-69: Του αρέσουν τα δύσκολα!

Νοέμβριος 28, 2015

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-0 στην Καρσίγιακα, δεν έχασε το προβάδισμα ούτε για ένα δευτερόλεπτο (οι Τούρκοι ισοφάρισαν μόνο μία φορά σε 64-64) και δείχνοντας χαρακτήρα... εξάστερου, «καθάρισε» τη νίκη με 69-66 και με την πρώτη του εκτός έδρας επιτυχία μετά από 6 ήττες και 8 μήνες, είναι με το... ενάμιση πόδι στο Top-16 της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» στηρίχτηκαν στα δύσκολα στους Γκιστ (14 πόντους με 2/2 τρίποντα) και Ραντούλιτσα (11π.) και πήραν μεγάλα σουτ από τους Καλάθη (10π.) και Φελντέιν (17π. με 3/7τρ.), σε μια βραδιά που ο Διαμαντίδης έμεινε άποντος σε 22 λεπτά.

Το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» ήταν ονειρικό. Προηγήθηκε με 8-0 και 21-9, έχοντας 8/11 σουτ. Στο πρώτο 6λεπτο της δεύτερης περιόδου «κόλλησε» (πέτυχε μόλις 3 βολές), ενώ είχε ξεπεράσει τα 10 λάθη. Στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι μπορούσαν για να μένουν πίσω στο σκορ (δεν έβαζαν ούτε βολές, έχαναν και τα καρφώματα). Έτσι, με 6 σερί πόντους του Ραντούλιτσα και ένα τρίποντο του Φώτση το ημίχρονο έληξε στο +13 (36-23).

Ο Καλάθης δέχθηκε τάπα, ο Φελντέιν αστόχησε σε τρίποντο και η Καρσίγιακα είχε την ευκαιρία να περάσει για πρώτη φορά μπροστά! Όμως, ο Κάρτερ αστόχησε σε σουτ, ο Άλτιντιγκ έκανε έρμπολ και ο Καλάθης με τρίποντο στα 40 δεύτερα έκανε το 67-64. Ο Γκιστ σταμάτησε με τάπα τον Μπαϊγκιούλ και ο Φελντέιν με δύο βολές «κλείδωσε» τη νίκη (69-64).Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» ήταν πολύ άστοχοι, με τον Ραντούλιτσα να δίνει ξανά λύσεις (39-27) και τον Φώτση, με τρίποντο με ταμπλό, να γράφει το 50-41 στο 30’. Κι ενώ ο Παναθηναϊκός έδειχνε πως οδεύει σε μια αν μη τι άλλο άνετη νίκη, το ματς έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπαϊγκιούλ και Άλτιντιγκ ανέλαβαν δράση και η Καρσίγιακα όλο και πλησίαζε στο σκορ (51-56, 55-57, 58-60) μέχρι που ισοφάρισε (64-64) με τρίποντο του Τζάστιν Κάρτερ στο τελευταίο δίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69

Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ράγκλαντ, Παλάσιος 5 (1), Άιβερσον 14, Μπαϊγκιούλ 8 (2), Άλτιντιγκ 12 (1), Τζάστιν Κάρτερ 11 (2), Γκόνλουμ 7, Γκάμπριελ 4, Τζος Κάρτερ, Σιπάχι 5 (1), Σεντούρκ

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6 (1), Φώτσης 8 (2), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης, Γκιστ 14 (2), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 3