Η Ρεάλ...δίνει τον τίτλο στην «Μπάρτσα»

Μάιος 10, 2015

Η Βαλένθια υποχρέωσε τη Ρεάλ σε οδυνηρή ισοπαλία 2-2 στη Μαδρίτη και πλέον η Μπαρτσελόνα χρειάζεται μια νίκη στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να στεφθεί πρωταθλήτρια Ισπανίας

Σε ένα παιχνίδι με απίστευτο ρυθμό με τη Ρεάλ να τελειώνει τον αγώνα με 29 τελικές προσπάθειες, έχοντας τρία δοκάρια, όλα στο πρώτο ημίχρονο και χαμένο πέναλτι με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 45’, οι «νυχτερίδες» αποτέλεσαν ισάξιο αντίπαλο.

Προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο και είχαν τις δικές τους ευκαιρίες, ειδικά στα τελευταία 20 λεπτά, τελειώνοντας με τη σειρά τους, το παιχνίδι με 13 τελικές προσπάθειες.
Πλέον η Ρεάλ βλέπει τον τίτλο να… ξεγλιστρά και να πηγαίνει προς τη Βαρκελώνη, ενώ η Βαλένθια, με βάση το πώς εξελίχθηκε το ματς, έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την 4η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League, αλλά και να γίνει… βδέλλα στην Ατλέτικο Μαδρίτης.

Aσταμάτητη η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα βρήκε σθεναρή αντίσταση από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Κάμπ Νόου», αλλά βρήκε τις λύσεις στο 2ο ημίχρονο και με γκολ των Νεϊμάρ (51’) και Πέδρο (86’) έφθασε στο 2-0 κι έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Κι όπως συνήθως συμβαίνει, η ομάδα της Καταλωνίας πέτυχε ένα ακόμα ρεκόρ: Έφθασε στις επτά σερί νίκες στο πρωτάθλημα χωρίς να δεχθεί γκολ, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά στα 115 χρόνια της ιστορίας της.

Από εκεί και πέρα ο Πέδρο με το γκολ-ποίημα (ανάποδο ψαλίδι) που πέτυχε, έφθασε στα 98 γκολ σε 312 επίσημους αγώνες με τη φανέλα της «Μπάρτσα».

Ο Νεϊμάρ πέτυχε το 50ό γκολ στα 88 ματς με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα κι ανέβασε τη φετινή συγκομιδή της διαβολικής τριάδας στα 112 γκολ.

Πλέον οι Μέσι, Σουάρες, και Νεϊμάρ χρειάζεται να πετύχουν άλλα επτά γκολ σε όλες τις διοργανώσεις για να «σπάσουν» το ρεκόρ των 118 γκολ που είχαν σημειώσει την περίοδο 2011-12 για τη Ρεάλ οι Κριστιάνο, Μπενζεμά και Ιγκουαίν.