«Διπλό» στην Πάτμο ο Νικαγόρας

Νοέμβριος 24, 2018

Σ’ ένα παιχνίδι που τα είχα όλα (αποβολή, δύο χαμένα πέναλτι, δύο γκολ) ο Νικαγόρας επικράτησε στην Πάτμο του Ξάνθου με 0-2 για την 4η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων και έφτασε έτσι τους 6 βαθμούς στην Β’ κατηγορία του Όμιλου νήσων.

Εικόνα
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο 20λεπτο με τον Ξάνθο όσο περνάει ο χρόνος να ανεβάζει την απόδοση του και να απειλεί την εστία του Νικαγόρα. Μάλιστα στο 33’ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα αλλά ο Τσάπαλης αστόχησε απ’ το σημείο του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Ξάνθος είχε την υπεροχή, έχοντας και τον αέρα υπέρ του στο πρώτο μέρος αλλά το 0-0 έμεινε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σεβαστάκης με δυνατό σουτ στο 48’ άνοιξε το σκορ για το Νικαγόρα αλλάζοντας ουσιαστικά και την εικόνα του παιχνιδιού αφού η ομάδα του Μιχάλη Μπίλλη αναθάρρησε και ανέβασε την απόδοση της καταφέρνοντας μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα να κερδίσει πέναλτι και συνάμα την αποβολή του Σκλαβούνου. Ο Πέρος ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε όμως την μπάλα στο δοκάρι του Ήλιου.

Ο Ξάνθος προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, είχε στημένες φάσεις και ο Νικαγόρας τους χώρους να τελειώσει το ματς και στο 80’ ο Νικόλας Ζερβός ήταν αυτός που πέτυχε το 0-2 «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους Κεφαλιανούς.

Τραυματίας αποχώρησε για τον Ξάνθο ο Κορωναίος που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για να του μεταφερθούν οι πρώτες βοήθειες.