Την έβγαλε εκτός τίτλου ο ΠΑΟΚ Κω

Μάρτιος 05, 2018
Τη νίκη με 2-1 πήρε ο ΠΑΟΚ Κω στο τοπικό ντέρμπι αφού επικράτησε της Αναγέννησης Ασφενδιού για την 12η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας του Ομίλου νήσων και ουσιαστικά την άφησε εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος.
Καίσερλης και Μικές Ξυπολιτάς τα γκολ για την ομάδα του ΠΑΟΚ Κω ενώ για την Αναγέννηση Ασφενδιού είχε ισοφαρίσει ο Κουρζής.
Εικόνα
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες και στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη φάση του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ Κω κατάφερε να πάρει προβάδισμα όταν στην κόντρα επίθεση ο Χιούσι έκανε την παράλληλη πάσα και ο Καίσερλης δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.
Η Αναγέννηση έβγαλε άμεσα αντίδραση, απείλησε με τον Φούκη στο 18’ και στην συνέχεια κατάφερε εκμεταλλευομένη ένα λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ Κω να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 30ο λεπτό μετά από κάθετη πάσα του Νίκου Θεοδώρου ο Γιάννης Κουρζής από κοντά έκανε το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» έδειξαν να έχουν διάθεση και απείλησαν αρκετές φορές την αντίπαλη εστία. Στο 65’ το σουτ του Κουρζή πέρασε άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Νίκου Θεοδώρου στο 69’.
Στο 75’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε σπρώξιμο πάνω στο Κεφαλιανό και ένα λεπτό αργότερα στην αντεπίθεση και πάλι ο ΠΑΟΚ Κω πέτυχε δεύτερο γκολ. Ο Μικές Ξυπολιτάς κατάφερε να κερδίσει τις κόντρες και από κοντά να κάνει το 2-1 για την ομάδα του.
Η Αναγέννηση Ασφενδιού ανέβασε και άλλο τις γραμμές προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε χάνοντας ακόμη μια ευκαιρία στο 80’ με το σουτ του Νίκου Θεοδώρου να περνά άουτ.
Ο κορυφαίος
Ο Ηλίας Στεργαλλάς ήταν πανταχού παρών στην άμυνα του ΠΑΟΚ Κω και με το πάθος και την αποφασιστικότητα βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.
Διαιτησία
Παράπονα για την φάση του 75’ όπου διαμαρτύρονται για πέναλτι στον Κεφαλιανό έχουν στην Αναγέννηση. Χωρίς πρόβλημα οι Γεωργιτσόπουλος και Δημόπουλος.
Οι συνθέσεις
ΠΑΟΚ Κω: Τυράς, Κατσιούλης, Κασεμάι (71’ Πουλημάς), Καλαμπόκης Β. (55’ Ξυπολιτάς Μ.), Καίσερλης (87΄Στραφιώτης), Χιούσι, Ξυπολιτάς Γ., Κοτσάκι (66΄Χονδρομπίλας), Μαούνης, Χατζηνικολάου, Στεργαλλάς.
Αναγέννηση Ασφενδιού: Χατζηβασίλης, Μπριάζνας, Κεφαλιανός, Θεοδώρου Γ., Καρπάθιος, Γεροβασίλης, Τούκα (46’ Τσιφτσίδης), Φούκης, Θεοδώρου Ν., Κουρζής (74’ Ντέλιος), Βογιατζής (46’ Μπάση).