Σπουδαία νίκη για τον Ιπποκράτη (βίντεο)

Φεβρουάριος 17, 2019

Τεράστιας αξίας νίκη πέτυχε ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος κέρδισε με 79-71 τον Α.Σ. Καρδίτσας και συνεχίζει να ονειρεύεται τη συμμετοχή του στα πλέι-οφ της Α2 Κατηγορίας.

Με τον αρχηγό Αντώνη Ασημακόπουλου να αποδεικνύει την αξία και την ποιότητα του και τον Χατζηνικόλα να πετυχαίνει δύο καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε, η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου, πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη, δίνοντας στην ουσία… αξία στο «διπλό» επί της Α.Ε. Ψυχικού. Οι Κώοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με το καλημέρα προηγήθηκαν 11-0 (3’), έχοντας ευστοχήσει σε όλες τις προσπάθειες τους. Με κορυφαίο τον Μαγκουνή, η Καρδίτσα επέστρεψε (13-9 και 16-12) για να λήξει το α’ δεκάλεπτο (21-15).

Στη β’ περίοδο, ο Ιπποκράτης επέβαλε γρήγορα το ρυθμό του και μάλιστα ξέφυγε και με διψήφιο αριθμό (28-18 στο 15’), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το 42-30 που διαμόρφωσε ο Ασημακόπουλος στο 19’, για να λήξει το ημίχρονο με 42-34. Στη συνέχεια, ο Ιπποκράτης μπήκε δυνατά (44-34 στο 21’), αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και κυριάρχησαν στο γ’ δεκάλεπτο. Με δύο βολές του Κακλαμάνου ισοφάρισαν 46-46, ενώ ξέφυγαν και με +5 (52-57 στο 29’) με γκολ-φάουλ του Μαγκουνή. Ο Ιπποκράτης όμως έβγαλε αντίδραση και την κατάλληλη στιγμή έκανε σερί 10-0 και το σκορ 62-57 στο 33’. Όταν τα πράγματα ζόρισαν (65-64 στο 36’), μίλησαν τα τρίποντα. Ο Ναούμης έκανε το 68-64 (37’) για να μειώσει ο Κακλαμάνος σε 68-66. Όμως την κατάλληλη στιγμή ο Χατζηνικόλας πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 74-66, δίνοντας τέλος στο παιχνίδι, το οποίο έληξε με 79-71.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 21-15, 42-34(ημ.), 57-57, 79-71

Διαιτητές: Θεονάς- Τσαχάκης- Ζακεστίδης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 5(1), Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 5(1), Καλαμπάκας 10(2), Ασημακόπουλος 20(2), Χατζηνικόλας 14(2), Χαρίσης 8, Ψαθάς 3(1), Μαστόρος 11(2), Δρόσος.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Τζίμας): Μόκφορντ 4, Γράβας 11, Παπαχρήστος 8(1), Μαυρογιάννης 4, Κακλαμάνος 19(3), Καρράς 1, Παπαδόπουλος, Ερμείδης 1, Καλλές, Σαριμπαλίδης 6(2), Μαγκουνής 17.