Σε τροχιά play off o Kos Hotel Ιπποκράτης

Μάρτιος 03, 2019

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει γράψει ιστορικές σελίδες στο Ελληνικό μπάσκετ ο Kos Hotel Ιπποκράτης επικράτησε με 84-71 για την 20η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας στο Κλειστό γυμναστήριο Κω.

Η ομάδα του νησιού μας παρόλο που είδε πολλές φορές τον Απόλλωνα να πλησιάζει στο σκορ έβρισκε πάντα λύσεις και κατάφερε να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος ο αρχηγός Αντώνης Ασημακόπουλος με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώστας Χαρίσης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ. 18 πόντους για τον Λάανε που ήταν καθοριστικός και 10 ο Χατζηνικόλας που βοήθησε αρκετά στην 3η περίοδο. Κορυφαίος για την ομάδα της Πάτρας ο Στεφανίδης που ειδικά στο πρώτο μέρος κράτησε μόνος του στο ματς την ομάδα του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να είναι καλύτερος το γρήγορο 0-7 τον έβαλε σε θέση οδηγού, με τον Ιπποκράτη να κυνηγάει σε όλο το δεκάλεπτο και παρότι ισοφάρισε σε 14-14, οι Πατρινοί βρήκαν τον τρόπο με τον εξαιρετικά Στεφανίδη να προηγηθούν και πάλι και να κλείσουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 21-17.

Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει για τον Ιπποκράτη, με τους παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου να είναι καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση και να τρέχουν ένα σερί 22-8 και να βρίσκονται ακόμα και στο +11, όμως οι Πατρινοί μάζεψαν τη διαφορά εκ νέου και παρέμειναν εντός αγώνα.

Το β’ ημίχρονο βρήκε τον Ιπποκράτη να ανεβάζει ξανά τη διαφορά, εκμεταλλευόμενος τις όμορφες συνεργασίες των παικτών του με κύριους εκφραστές τους Λάανε, Χατζηνικόλα και Ασημακόπουλο και έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +12 (59-47). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Λάανε πήρε την κατάσταση στα χέρια του πετυχαίνοντας 11 σερί πόντους και ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 15 (78-63).

Από εκεί και πέρα τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους με τον Ιπποκράτη εύκολα να φτάνει στη νίκη με 84-71.

Δεκάλεπτα: 17-21, 41-38, 66-51, 84-71

Διαιτητές: Καλδίρης-Ραχιώτης-Λύρας

Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 18 (4), Σκούφης, Τρύπας 2, Ναούμης 6, Καλαμπάκας 3 (1), Ασημακόπουλος 17 (1), Χατζηνικόλας 10, Χαρίσης 19, Ψαθάς 2, Μαστόρος 7 (1), Λάμπρου, Δρόσος

Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 25 (4), Βλάχος 9 (1), Τζάιδας, Μπέμπης 10 (3), Κασπίρης 6 (2), Πολυδωρόπουλος, Μπαζίνας, Εζόμο, Λαμπρόπουλος 15, Καζαρνόφσκι 6