Πέρασε απ' τον Έμπωνα η Αναγέννηση Ασφενδιού που έκανε το 3/3

Οκτώβριος 22, 2021

Η Αναγέννηση Ασφενδιού ήταν εξαιρετική στον Έμπωνα, επικράτησε της τοπικής Αναγέννησης με 1-3 και έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας δείχνοντας ότι μπορεί να πετύχει πολλά πράγματα την φετινή χρονιά. Μαυρίδης και Σπύρου (2) και οι σκόρερ των “πρασίνων” ενώ για την Αναγέννηση Έμπωνας είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Λευτέρης Πλαγγέντης.

Εικόνα
Μόλις στο 2ο λεπτό η Αναγέννηση Ασφενδιού πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Θεοδώρου εκτέλεσε το πλάγιο απ’ τα δεξιά, ο Μαυρίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας και από κοντά έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Στο 8ο λεπτό ο Σπύρου ήταν αυτός που εκτέλεσε το φάουλ με τον Αναστασά να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία ενώ στο επόμενο λεπτό ο Παλάζης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως θα ήθελε με την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 14ο λεπτό ο Σπύρου έκανε την ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή με το σουτ να κοντράρει στον Παπαθεοδωράκη και να περνά κόρνερ. Απ’ την εκτέλεση ο Σωτίρι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 28ο λεπτό η ομάδα της Έμπωνας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Αλιάι, εκτέλεσε το φάουλ ο Πλαγγέντης πήρε την μπάλα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Ήλιου για το 1-1.

Στο 37ο λεπτό οι “πράσινοι” είχαν άμεσα την απάντηση. Ο Μαυρίδης έκανε την παράλληλη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Σπύρου απέφυγε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε στην γωνία του Αναστασά για το 1-2. Στο 41ο λεπτό μάλιστα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφτασε ξανά κοντά στο γκολ. Μετά από βαθιά μπαλιά ο Θωνιάτης πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Σπύρου έκανε το πλασέ στην κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Αναστασά.

Στο 43’ Πης και Θωνιάτης συνεργάστηκαν με το πλασέ του τελευταίου από καλή θέση να κοντράρει στους αμυντικούς ενώ στο 44’ ο Παλάζης δοκίμασε το πλασέ με την μπάλα να περνά άουτ με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 1-2.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σπύρου έκανε ωραία ατομική ενέργεια απ’ τα δεξιά και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Αναστασά για το 1-3. Στο 51’ μάλιστα οι “πράσινοι” έφτασαν κοντά και σε άλλο γκολ. Ο Σπύρου εκτέλεσε το κόρνερ, ο Θωνιάτης πήρε την κεφαλιά με τους αμυντικούς να απομακρύνουν πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν την αναμέτρηση και τον ρυθμό του αγώνα και στο 67’ απείλησαν ξανά με τον Μαυρίδη να κάνει το διαγώνιο σουτ και τον Αναστασά να απομακρύνει ενώ ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Σωτίρι στην περιοχή με τον Ατσικνούδα να δείχνει “παίζεται”.

Στο 78’ η Αναγέννηση Ασφενδιού έφτασε κοντά σε τέταρτο τέρμα με τον Θωνιάτη να κάνει την κάθετη πάσα στον Μανώλη Κεφαλιανό ο οποίος με σέντρα σουτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Αναστασά. Στο 81ο λεπτό ο Ατσικνούδας έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντάκη ωστόσο μετά από παρέμβαση των παικτών της Αναγέννησης Έμπωνας διαπίστωσε ότι ήταν η πρώτη κίτρινη κάρτα που δεχόταν ο παίκτης και πήρε πίσω την απόφαση του.

Στο 84ο λεπτό ο Κουρζής δοκίμασε τα πόδια του με τον Αναστασά να απομακρύνει εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο, δεν απειλήθηκαν καθόλου στο διάστημα μέχρι το τέλος και το 1-3 έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης με τον Θωνιάτη στο 92’ να δοκιμάζει τα πόδια με δυνατή εκτέλεση φάουλ και τον Αναστασά να διώχνει σε κόρνερ στην τελευταία φάση του ματς.

Διαιτησία
Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι Ατσικνούδας, Τσέτσος και Σαρρής.

Ο κορυφαίος
Τρομερό ματς απ’ τον Σπύρου που ήταν μια διαρκής απειλή για την άμυνα της Έμπωνας ενώ πέτυχε δύο πανέμορφα τέρματα βοηθώντας την ομάδα να φτάσει στη νίκη. Από κοντά σε απόδοση οι Μαυρίδης και Θωνιάτης.

Οι συνθέσεις
Αναγέννηση Έμπωνας (Ευθύμης Ράδος): Αναστασάς, Γιασιράνης (46’ Κωνσταντάκης), Παπαθεοδωράκης (78’ Σφυράκης), Μήτρου (46’ Μπάκης), Μπαϊράμης, Χατζηγιαννάκης, Παλάζης, Μπαϊρακτάρης (70’ Τσουκαλάς), Πλαγγέντης, Αλιάι, Κωνσταντίνου (54’ Αναγνώστου).

Αναγέννηση Ασφενδιού (Σταμάτης - Θωνιάτης): Ήλιος, Θεοδώρου Ν., Κεφαλιανός Μ., Νομικός, Σωτίρι, Ζιώγας, Θωνιάτης, Παπαχαραλάμπους (89’ Μπαρδάκης) , Σπύρου (89’ Παρασκευδάκης), Μαυρίδης (76’ Βογιατζής), Πης (70’ Κουρζής).