Πέρασε απ' την Κάλυμνο η Α.Ε Δικαίου

Νοέμβριος 19, 2018

Ένα δεκάλεπτο καλού μπάσκετ ήταν αρκετό στην Α.Ε. Δικαίου να ξεφύγει στο σκορ και να κερδίσει με 61-46 την άκρως μαχητική Ε.Α. Καλύμνου.

Η ομάδα του Στέλιου Κωνσταντινίδη ήταν άκρως απειλητική για τρία δεκάλεπτα απέναντι στους Κώους, που συνήλθαν στο τέλος και πήραν τη νίκη με κορυφαίους τους Θεοδωρόπουλο και Γεωργαδάκη. Η Ε.Α.ΚΑ. ήταν κυρίαρχη στο α’ ημίχρονο (26-22) και είχε το προβάδισμα στο σκορ, χάρη κυρίως στην καλή παρουσία των Ελ Κολί Σ. και Σκουμπουρδή. Στο γ’ δεκάλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα έβαλε… «αφύπνισε» και χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοση της, πήρε το προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο, η Α.Ε. Δικαίου έπαιξε με βάση τις πραγματικές της δυνατότητες. Πίεσε στην άμυνα (η Ε.Α.ΚΑ. πέτυχε μόλις πέντε πόντους) και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ξέφυγε στο σκορ και μετέτρεψε το ντέρμπι σε… +15 (46-61).Οι Κώοι έκαναν το 3 στα 3 και δείχνουν ότι μαζί με τον Ηρακλή 2000 είναι τα μεγάλα φαβορί για την πρόκριση στο φάιναλ-φορ. Με τους νικητές δεν έπαιξαν οι Τσιλιγκίρης, Παρβαντώνης και Δρόσος και με τους ηττημένους Κοπανέζος και Καμπούρης, ενώ στο ξεκίνημα τραυματίστηκε ο Ζαΐρης.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 12-11, 26-22(ημ.), 41-43, 46-61

Διαιτητές: Ευσταθίου- Μάγκος

Ε.Α. ΚΑΛΥΜΝΟΥ (Κωνσταντινίδης): Καραγεωργίου 2, Ελ Κολί Σ. 15(1), Κοκκινίδης 7(1), Ελ Κολί Ρ. 7(1), Κόμπος, Κάτρης, Λεούσης 2, Ζαΐρης, Σκουμπουρδής 10(1), Κουρμούλης 3(1), Λυράς.

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Βασιλείου, Λώλος 6, Κοντός 5(1), Θεοδωρόπουλος 19, Γεωργαδάκης 17, Τριτσάρης 9, Τζουρτζιώτης, Ζωίδης, Χατζηγιακουμής Δ., Χατζηγιακουμής Γ. 5(1), Αντωνόπουλος.

Πηγή: 12sports.gr