Ορθιος ο Παναθηναϊκός απέναντι στην ΑΕΚ που σώθηκε με Λιβάγια

Ιούνιος 08, 2020

Ο Παναθηναϊκός «μίλησε» πρώτος, η ΑΕΚ απάντησε και το τελικό αποτέλεσμα (1-1) δεν... Χάλασε κανέναν - Η Ενωση έπιασε τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία
Χωρίς νικητή αλλά με... «χαμένη» την ΑΕΚ ολοκληρώθηκε το αθηναϊκό ντέρμπι. Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται και την ΑΕΚ να απαντά. Η Ένωση πάντως έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τον ΠΑΟΚ και να μείνει μόνη δεύτερη στη βαθμολογία, εκεί όπου πλέον είναι ισόβαθμη με τον «Δικέφαλο του Βορρά» λόγω της αφαίρεσης βαθμών που έχει επιβληθεί στους «ασπρόμαυρους».

Η ΑΕΚ έδειξε διάθεση για να πάρει πρωτοβουλίες στην αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό όμως να μην της επιτρέπει να δώσει γρήγορο ρυθμό για να δημιουργήσει φάσεις. Κι οι οι δύο πιο σημαντικές καταγράφηκαν στο 14' με σουτ του Δώνη και στο 43' με κεφαλιά του Ινσούα, με τον Μπάρκα να έχει ισάριθμες επεμβάσεις. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να απειλεί τον Διούδη, που είχε απάντηση σε σουτ του Λιβάγια καθώς απέκρουσε με γροθιές την τελική προσπάθεια του Κροάτη. Στο 52' ο Παναθηναϊκός σκόραρε αλλά η ΑΕΚ δεν πήγε στην σέντρα μετά από εξέταση της φάσης του γκολ από τον VAR. Η παράβαση ήταν στο ξεκίνημα της φάσης και αφορούσε τον αντικανονικό τρόπο με τον οποίο ο Γιόχανσον πίεσε τον Λιβάγια με αποτέλεσμα ο Αγούμπ να πάρει κατοχή και μέσω Ζαχίντ η μπάλα να φτάσει στον Μακέντα, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα.

powered by Rubicon Project
Στο 65' όμως ο Μακέντα σκόραρε ξανά και αυτή τη φορά η ΑΕΚ έκανε σέντρα. Ο Ιταλος βρήκε με κεφαλιά πάσα τον Νάγκι, ο οποίος συνέχισε και έκανε γύρισμα στον Μακέντα, που με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο διατήρησε το προβάδισμα μόλις για 11 λεπτά καθώς στο 76' ο Λιβάγια ισοφάρισε σε 1-1 νικώντας τον Διούδη με δυνατό σουτ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η ΑΕΚ έδειξε τη διάθεση να ψάξει για το γκολ της ανατροπής, με τον Μάσιμο Καρέρα να ρίχνει στην αναμέτρηση τόσο τον Νέλσον Ολιβέιρα όσο και τον Σέρχιο Αραούχο. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη και το αθηναϊκό ντέρμπι έληξε δίχως νικητή...

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Σιμόες (66' Ολιβέιρα), Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε (75' Κλωναρίδης), Μάνταλος (87' Αραούχο), Λιβάγια.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Γιόχανσον, Δώνης (77' Μπoυζούκης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ (61' Νάγκι), Ζαχίντ (66' Ανουάρ), Χατζηγιοβάνης (77' Χατζηθεοδωρίδης), Μακέντα.