Ολλανδία – Τουρκία 2-1: Ανατροπή με άγχος και πρόκριση στα ημιτελικά του Euro 2024

Ιούλιος 07, 2024
Reuters Reuters

Η Ολλανδία βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχοι από την Τουρκία και το γκολ του Ακαϊντίν, αλλά μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να φέρει… τούμπα τον προημιτελικό. Ανατροπή, νίκη με 2-1 για τους “οράνιε”, πρόκριση στα ημιτελικά του Euro 2024 και “μάχη” κόντρα στην Αγγλία για μια θέση στον τελικό. Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες η ομάδα του Μοντέλα για ισοφάριση και.. παράταση, στα τελευταία λεπτά.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Euro 2024 πανηγυρίζει η Ολλανδία, επιστρέφοντας στην 4άδα της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2004. Η Τουρκία έδειξε ικανή να κάνει την έκπληξη, αλλά οι “οράνιε” ανέτρεψαν το σκορ (2-1) και ένα.. βήμα πριν τον τελικό του Βερολίνου, θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία, σε μια μεγάλη ποδοσφαιρική μάχη.

Η Ολλανδία προσπάθησε να μπει “δυνατά” στο ματς και να αιφνιδιάσει την Τουρκία. Λίγο έλειψε να το καταφέρει αφού με τη συμπλήρωση 1 λεπτού αγώνα ο Ντεπάι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα να περάσει ψηλά. Άουτ έφυγε η μπάλα και στην προσπάθεια του Χάκπο στο 7′.