Μεγάλο διπλό στο Ψυχικό ο Ιπποκράτης

Φεβρουάριος 10, 2019

Τεράστια νίκη για τον Ιπποκράτη Κω στο Ψυχικό! Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου κέρδισε με 61-59 και πλέον μπορεί να ελπίζει σε μία καλύτερη πορεία στην Α2 Κατηγορία.

Οι Κώοι έδειξαν χαρακτήρα στο τέλος, ο Δρόσος κράτησε ζωντανή την ομάδα και ο Χατζηνικόλας ηγήθηκε στο σκοράρισμα για ένα πολύ μεγάλο διπλό σε μία δύσκολη έδρα, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής. Ο Ιπποκράτης ήταν πολύ καλά διαβασμένος στο Ψυχικό, έπαιξε εξαιρετική άμυνα (η Α.Ε. Ψυχικού είχε 10/39! Τρίποντα), ενώ οι Κώοι περιόρισαν αισθητά τους Παασόγια και Παπανικολάου. Λίγο έλειψε μάλιστα οι Ασημακόπουλος και Χαρίσης να κάνουν νταμπλ-νταμπλ (πήραν 10 και 14 ριμπάουντ αντίστοιχα), με τον Ιπποκράτη να έχει πολυφωνία ανά διαστήματα και να πανηγυρίζει τη νίκη.

Εξαιρετική παρουσία είχε ο Ιπποκράτης Κω στο α’ δεκάλεπτο, όπου προηγήθηκε με 9-15. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η κωακή ομάδα περιόρισε αισθητά τα ατού της Α.Ε. Ψυχικού και μάλιστα προηγήθηκε ακόμη και με +8 (7-15). Από το ξεκίνημα του αγώνα, ο Ιπποκράτης πήρε το προβάδισμα (3-7 στο 3’) και έχοντας σε καλή μέρα τον Βένο Μαστόρο έκανε το 7-13 και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο με 9-15.
Στη β’ περίοδο, οι Αθηναίοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με συνεχόμενα τρίποντα (δύο ο Παπανικολάου, ένα ο Μπασδέκης), προηγήθηκαν με 22-20 (16’). Ο Ιπποκράτης βρήκε λύσεις με τους Ασημακόπουλο, Μαστόρο και Χατζηνικόλα (22-27 στο 18’), με την Α.Ε. Ψυχικού να ισοφαρίσει 27-27 με τρίποντο του Αρσενόπουλου (27-27) για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με δύο βολές ο Αρσενόπουλος (27-29). Αξίζει να σημειωθεί ότι στο α’ ημίχρονο ο Ιπποκράτης Κω είχε 0/9 τρίποντα και η Α.Ε. Ψυχικού 4/19 δίποντα!
Στο γ’ δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης βρήκε λύσεις έξω από τα 6.75 (με τους Χατζηνικόλα και Ναούμη) και κάνοντας καλή εμφάνιση προηγήθηκε με 29-35 και με 34-44 (25’), αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Με αιχμή του δόρατος όμως τον Παναγιωταρά (πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους), η Α.Ε. Ψυχικού έκανε σερί 11-0 και πήρα ξανά το προβάδισμα με 45-44 στο 30’, αφήνοντας για αρκετή ώρα χωρίς πόντο την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου.
Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον Ιπποκράτη να βρίσκει λύσεις με τον Δρόσο κα μετά το 50-46, ισοφάρισε σε 50-50. Παπαντωνάκος και Αρσενόπουλος έκανε το 56-54 και ο Μάντζαρης το 58-56 (37’). Ο Δρόσος ισοφάρισε εκ νέου (58-58), ενώ ο Μάντζαρης με μία βολή διαμόρφωσε το 59-58. Ο Λάανε ήταν πιο ψύχραιμος στις βολές (59-60) για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Παπανικολάου και τεχνική ποινή στον Αρσενόπουλο. Με τη βολή ο Χατζηνικόλας διαμόρφωσε το τελικό 59-61, ενώ στην εκπνοή ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 9-15, 27-29(ημ.), 45-44, 59-61
Διαιτητές: Κατραχούρας- Ζαχαρής- Καρακάσης
Α.Ε. ΨΥΧΙΚΟΥ (Ρεμεντέλας): Παναγιωταράς 9(1), Παπανικολάου 8(2), Παπαδημητρίου, Παπαντωνάκος 5(1), Μάντζαρης 14(1), Αρσενόπουλος 12(4), Θεοδώρου 2, Ντιαλό 2, Μπασδέκης 3(1), Παασόγια 4.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 4, Σκούφης, Τρύπας, Ναούμης 8(2), Καλαμπάκας, Ασημακόπουλος 9, Χατζηνικόλας 18(3), Χαρίσης 8, Ψαθάς, Μαστόρος 8, Δρόσος 6.