Μαρσέιγ – Ολυμπιακός 2-1: «Αλητεία» Μανθάνο και VAR!

Δεκέμβριος 02, 2020

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν όσο καλός θα έπρεπε και με αντίπαλο και την διαιτησία, γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», και δεν κατάφερε να εξασφαλίσει από σήμερα την τρίτη θέση και την πρόκρισή του στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Φυσικά, οι Πειραιώτες μπορούν ακόμα να διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς πλέον βρίσκονται στην ισοβαθμία με τους Γάλλους, με την πρόκριση να κρίνεται στην τελευταία αγωνιστική.

Ο Αντρέ Βίλας Μπόας επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση με ένα αρκετά επιθετικό σχήμα, παρατάσσοντας την ομάδα του σε σχηματισμό 4-3-3. Στα δοκάρια ξεκίνησε ο πολύπειρος Μανταντά, ο οποίος είχε μπροστά του τους Τσαλέτα – Τσαρ και Άλβαρο, ενώ οι Σακάι και Αμαβί ξεκίνησαν στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα. Την τριπλέτα των χαφ αποτελούσαν οι Καμαρά, Ροζιέ και Κιζάνς, ενώ στην επίθεση βρίσκονταν οι Τοβάν, Παγιέ και Μπενεντέντο.

Από την άλλη πλευρά, ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε και εκείνος με σχηματισμό 4-3-3, θέλοντας οπωσδήποτε να βρεί γκολ. Κάτω από την «ερυθρόλευκη» εστία βρίσκονταν για ακόμη μία φορα ο Ζοζέ Σα, ενώ οι Σισέ, Σεμέδο, Ραφίνια και Χολέβας αποτελούσαν την τετράδα της άμυνας. Ο Καμαρά, ο Μπουχαλάκης και ο Μβιλά ήταν οι τρείς στη μεσαία γραμμή, ενώ ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί ήταν στην αιχμή του δόρατος, με τον Βρουσάι στα αριστερά του και τον Φορτούνη στα δεξία του, με τον τελευταίο όμως να κινείται σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου.

Το ματς:

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε από πλευράς Ολυμπιακού, με τον Φορτούνη να βγάζει «γλυκιά» σέντρα προς το κεφάλι του Ελ Αραμπί, όμως η κεφαλιά του τελευταίου σταμάτησε στην «αγκαλία» του Μανταντά. Οι γηπεδούχοι, απείλησαν πρώτη φορά στο 19′ με τον Τοβάν, ενώ στο 30′ είχαν ξανά καλή στιγμή με τον Ροζιέ, που βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή του Ολυμπιακού, χωρίς όμως να καταφέρει να ανησυχήσει τον Ζοζέ Σα. Στο 33′, οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν τελικά το πολυπόθητο γκολ, με τον Βρουσάι να πασάρει για τον Καμαρά, ο οποίος με εξαιρετικό σούτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, με ένα πραγματικά θαύμασιο γκολ.

Στο 53ο λεπτό, ο Σισέ ανέτρεψε τον Τοβάν εντός περιοχής και ο Μανθάνο, έπειτα από τη χρήση του VAR σφύριξε πέναλτι για τους Μασσαλούς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παγιέ, ο οποίος έστειλε την μπάλα από τη μία και τον Σα από την άλλη, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρεί άμεση απάντηση, χωρίς παρ’όλα αυτά να καταφέρει κάτι το αξιόλογο.

Στο 73ο λεπτό, το VAR «ανακάλυψε» πέναλτι σε χέρι του Ραφίνια, ο οποίος ήταν τουλάχιστον 30 πόντους εκτός περιοχής, με τον Ισπανό ρέφερι να επιλέγει να μην δεί ο ίδιος την φάση, σε αντίθεση με τη φάση του πρώτου πέναλτι, όπου παρά το ότι ο ίδιος ήταν δίπλα στη φάση και δεν είδε κάποια παράβαση αρχικά, έτρεξε αμέσως να ελέγξει τη φάση και να αλλάξει την απόφασή του! Ο «συνήθης ύποπτος» σε τέτοιες περιπτώσεις, Ντιμίτρι Παγιέ ήταν ξανά εύστοχος από τα έντεκα βήματα και κατάφερε να φέρει το ματς «τούμπα», γράφοντας το 2-1.

Ο Ολυμπιακός, είχε δύο καλές στιγμές ακόμα στα τελευταία λεπτά με τον Σισέ, όμως το τελικό σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με τη Μαρσέιγ να πανηγυρίζει το πολύτιμο τρίποντο και τον Ολυμπιακό να αποχωρεί από το γήπεδο με έντονα και απολύτως δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία.