Λύγισε στις καθυστερήσεις η Δόξα Καρδάμαινας

Φεβρουάριος 05, 2020

Λύγισε στο τέλος η Δόξα Καρδάμαινας από τον Αστέρα Παστίδας, ο οποίος με δυο γκολ από τους Λιαμή και Πολυμένωφ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, επικράτησε 2-0 της αξιόμαχης Δόξας Καρδάμαινας για την 19η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας.Χ

Το ματς
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό ο Κυρίτσης με μακρινό σουτ, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιακούμαρου, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ιωάννης Πης με σουτ έξω από την περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ο Αστέρας έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ στο 10’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πολυμένωφ, ο Αποστολάτος κινήθηκε πρώτος στην καρδιά της άμυνας, πήρε την κεφαλιά, η οποία πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιακούμαρου.

Η απάντηση των «μελανόλευκων» ήταν άμεση, καθώς το σύνολο του Στάθη Γκουτελίτσα, επιβεβαίωσε πως πρόκειται για μια ομάδα, η οποία μπορεί να «χτυπήσει» τον αντίπαλο στην κόντρα επίθεση και σε μια εξ’ αυτών, βρέθηκε κοντά στο 0-1, όταν στο 20’, ο Ατσαλάκης με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή του Κωστή, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 22’ η σέντρα σουτ του Χατζηπαναγιώτη προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, αιφνιδιάζοντας τον νεαρό γκολκίπερ του Αστέρα. Ο καλός ρυθμός συνεχίστηκε, γεγονός που έφερε μια ακόμα καλή στιγμή στο 27’, με τον Γιακούμαρο να απομακρύνει εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Χατζηβαλσάμη.

Ο έμπειρος επιθετικός των «κυανόλευκων» απείλησε εκ’ νέου στο 40’, όταν μετά από ψηλοκρεμαστή πάσα του Πλαγγέντη, ο Χατζηβαλσάμης πάτησε περιοχή, επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, αναγκάζοντας τον γκολκίπερ της Δόξας, να απομακρύνει με τα πόδια τον κίνδυνο για την εστία του. Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν ήταν ανάλογος με αυτόν του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας, δίχως ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει την εστία του Γιακούμαρου. Αντιθέτως στο 75’ η Δόξα ξεδιπλώθηκε στην κόντρα επίθεση, με τον Πη να τροφοδοτεί κάθετα τον Ατσαλάκη και ο τελευταίος με ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του, κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Κωστή. Η ευκαιρία του Ατσαλάκη, αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων, οι οποίοι στο 75’ απώλεσαν σπουδαία ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα, όταν μετά από γύρισμα του Σαγάνα, ο Λιαμής με δυνατή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Γιακούμαρου.

Στο τελευταίο τέταρτο, ο Αστέρας ανέβασε την απόδοση του και πίεσε την άμυνα της Δόξας, η οποία μέχρι και το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κρατούσε με μεγάλη επιτυχία το μηδέν. Παρ’ ολ’ αυτά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από εκτέλεση φάουλ του Πολυμένωφ, ο Λιαμής ξέφυγε από τους αμυντικούς των «μελανόλευκων» και με καρφωτή κεφαλιά από την «καρδιά» της άμυνας, νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Γιακούμαρο για το 1-0. Μετά το γκολ του Λιαμή, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν την ισοφάριση, όμως με την συμπλήρωση και των επτά λεπτών του επιπλέον χρόνου, ο Αστέρας «βγήκε» στην κόντρα επίθεση και μετά από πάσα του Σερμπίνη, ο Πολυμένωφ με ψηλοκρεμαστό πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 2-0, το οποίο αφήνει μεγάλη πικρία στους ποδοσφαιριστές του Στάθη Γκουτελίτσα.

MVP
Πολύ καλή προσπάθεια από τον Μιχαήλ Πολυμένωφ, ο οποίος ήταν αρκετά δραστήριος καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, σέρβιρε το πρώτο γκολ στον Λιαμή, ενώ με ένα εξαιρετικό πλασέ στο 97', "έγραψε" το τελικό 2-0. Ξεχώρισαν και οι Καλαϊτζίδης, Σερμπίνης, Πλαγγέντης και Χατζηβαλσάμης.