Ήττα στο τέλος για τον Ιπποκράτη

Μάρτιος 10, 2019

Στο τελευταίο δεκάλεπτο λύγισε στην Καστοριά ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος ηττήθηκε με 67-58 από την τοπική ομάδα, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής για την Α2 Κατηγορία.

Στη γ’ περίοδο ο Ιπποκράτης «έσφιξε» την άμυνα του και χάλασε το ρυθμό των γηπεδούχων. Έχοντας αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα μείωσε σε 36-35, ενώ προσπέρασε 40-44 με τρίποντο του Σκούφη στο 29’. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό… Ο Ιπποκράτης ήταν μπροστά με +3 (45-48), η Καστοριά ισοφάρισε σε 50-50 και στο πιο κρίσιμο σημείο βρήκε λύσεις με τον Χρυσόπουλο κάνοντας το 56-50 και το 65-56. Οι Κώοι ήταν αρκετά άστοχοι και γνώρισαν τη δεύτερη φετινή τους ήττα από τον Α.Σ. Καστοριάς.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-13, 36-31(ημ.), 42-46, 67-58
Διαιτητές: Συμεωνίδης- Παγώνης- Τσιρτσιμάλης
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Καραγιάννης): Αμπάρας, Πετρόπουλος 10, Μελισσαράτος 15, Χονδρογιάννης 15(2), Απιδόπουλος 2, Χρυσόπουλος 16(3), Ράπτης, Βαβάτσικος 7(1), Καραμανώλης, Τζακόπουλος, Σταμένκοβιτς 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπαδόπουλος): Λάανε 2, Σκούφης 4(1), Τρύπας, Ναούμης 5(1), Καλαμπάκας 9(1), Ασημακόπουλος 14, Χαρίσης 10, Ψαθάς 4, Μαστόρος 6, Δρόσος 4.

12sports.grΣτο τελευταίο δεκάλεπτο λύγισε στην Καστοριά ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος ηττήθηκε με 67-58 από την τοπική ομάδα, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής για την Α2 Κατηγορία. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου προσπάθησε φιλότιμα, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος στην πόλη των «γουναράδων». Σημαντικό ρόλο έπαιξε η απουσία του Χατζηνικόλα, η αστοχία στα τρίποντα (μόλις 3/16) και η εξαιρετικά μέτρια του Λάανε. Παρά τα γεγονότα αυτά, ο Ιπποκράτης ήταν άκρως ανταγωνιστικός και πάλεψε μέχρι το τέλος, γνωρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα σε διάστημα λίγων ημερών, αφού την περασμένη Τετάρτη έχασε και στο Μαρούσι. Παρά την ήττα αυτή πάντως, οι Κώοι παρέμειναν στην πέμπτη θέση, που οδηγεί στα πλέι-οφ. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του (4-5 στο 2’ και 6-9 στο 5’), με τον Α.Σ. Καστοριάς να ανεβάζει στροφές και να κάνει το 15-9 (με σερι 9-0) στο 7’. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το α’ δεκάλεπτο με 20-13, αλλά ο Ιπποκράτης μπήκε δυνατά στη συνέχεια. Πλησίασε με τον Καλαμπάκα σε 20-19 (με σερί 0-6) και ισοφάρισε με τους Ψαθά και Δρόσο σε 25-25. Οι «γουναράδες» βρήκαν λύσεις με τους Μελισσαράτο, Χρυσόπουλο και Βαβάτσικο και έκαναν το 36-29 στο 19’ για να τελειώσει το ημίχρονο με 36-31.