Ήττα και αποκλεισμός για Ιπποκράτη

Σεπτέμβριος 14, 2017
νέτοιμοι οι Κώοι ηττήθηκαν με 85-71 από τον Μανδραϊκό και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας! Τραυματίστηκε και αποχώρησε στο α' δεκάλεπτο ο Αντώνης Ασημακόπουλος

Ο Ιπποκράτης θέλει ακόμη δουλειά... Οι Κώοι ηττήθηκαν στη Μάνδρα από τον τοπικό Μανδραϊκό με 85-71 και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη έδειξε ότι θέλει ακόμη δουλειά για να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο ετοιμότητας, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο τραυματισμός του Αντώνη Ασημακόπουλου (μυικός σπασμός στη μέση) από το α’ δεκάλεπτο. Ο Μανδραϊκός ήταν σαφώς καλύτερος στην έδρα του και ξεκίνησε με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις του, ενώ ο Ιπποκράτης θα χρειαστεί ακόμη χρόνο για να «δέσει» και να είναι έτοιμος στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής. Από την αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ρυθμό και προηγήθηκαν με 15-11 (8’), ενώ σταδιακά μεγάλωσαν τη διαφορά. Έτσι στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου, ο Μανδραϊκός ξέφυγε με +9 (27-18 στο 13’) και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος μέσα στο παρκέ. Στα μέσα της β’ περιόδου, το σκορ έγινε 32-20 για να κλείσει το ημίχρονο με 43-33.
Ουσιαστικά τα πάντα για τον Ιπποκράτη Κω κρίθηκαν στο γ’ δεκάλεπτο, όπου ο Μανδραϊκός μεγάλωσε τη ψαλίδα και έφτασε άνετα στην επικράτηση. Οι γηπεδούχοι έκαναν το σκορ 49-36 (23’) και μάλιστα ανέβασαν στροφές (59-43 στο 26’ και 67-50 στο 30’). Το σκορ έγινε 73-54 (33’) και 80-64 (36’), με τον Μανδραϊκό να παίρνει εύκολα τη νίκη- πρόκριση απέναντι στον Ιπποκράτη που είχε την ατυχία να χάσει από νωρίς τον αρχηγό του. Οι νικητές ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας κρατήσει ένα βασικό κορμό από πέρσι, με τον Ιπποκράτη πλέον να δίνει το βάρος του στο πρωτάθλημα... Αξίζει να σημειωθεί ότι έπαιξαν και οι νεαροί Καραθωμάς, Χατζηπυλιώτης (σκόραραν κιόλας) και Ζαμάγιας, με τους Χαρίση, Ονάσογλου και Λεκάκη να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-16, 43-33(ημ.), 67-50, 85-71
Διαιτητές: Μαρίγλη- Ροδίτης
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 10, Δούκας, Παπανικολάου, Βαφιάς 16(4), Καραμπάτσος 10(1), Γκαϊντάσοβ 10(1), Ντότσι, Γεωργοπαπαδάκος 14(2), Μουστόπουλος 8, Κούσουλας 3(1), Ψυλέας 14.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Καραθωμάς 4, Κουμπούρας 1, Τρύπας 3(1), Ονάσογλου 12(1), Σκούφης, Παπαδημητρίου 4, Ασημακόπουλος 7(1), Λεκάκης 12(2), Χαρίσης 17(1), Τσακαλέρης 6, Χατζηπυλιώτης 5(1), Ζαμάγιας.