Φινάλε με ήττα για Ιπποκράτη!

Μάιος 22, 2017

Οι Κώοι ηττήθηκαν με 77-73 στο ''Βαρδινογιάννειο'' από τον Ο.Φ.Η. και τερμάτισαν στη 2η θέση του ομίλου νότου της Γ'΄Εθνικής!

Με ήττα αποχαιρέτισε τη Γ’ Εθνική ο Ιπποκράτης Κω, ο οποίος έχασε στο «Βαρδινογιάννειο» από τον Ο.Φ.Η. με 77-73, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής. Η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων, αφού η ομάδα ταξίδεψε με επτά μόλις παίκτες στο Ηράκλειο, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, ωστόσο ο στόχος της ανόδου επιτεύχθηκε και με το παραπάνω, παρά τα τεράστια οικονομικά προβλήματα που προέκυψαν κατά τη διάρκειας της χρονιάς. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ξενάκης, ο οποίος μάλιστα «κρέμασε τα παπούτσια του» και τιμήθηκε από τον Ο.Φ.Η.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ (ΑΠΟ ΤΟ basketaki.news.gr)
2' Δυναμικά μπήκε ο ΟΦΗ με στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (12-4) με εύστοχα καλάθια από τους Αγαπιάδη , Ξενάκη και Πρωτογεράκη.
3' Στο +11 η διαφορά στο ΒΑΚ για τους γηπεδούχους με τον αρχηγό της ομάδας των κρητικών να ευστοχεί σε τρίποντο.
5' Μειώνει ο Χαρίσης για την Κω (15-8). Άμεση απάντηση από τον ΟΦΗ με τρίποντο Μαιστρέλη 18-10.
7' Ξανά σε μονοψήφιο η διαφορά στο σκορ με τον Ασιμακόπουλο να πετυχαίνει 2/2 βολές για την Κω, 18-14.
8' Με τους Χαρίση και Χρύση οι φιλοξενούμενοι καταφέρνουν να ισοφαρίσουν το ματς κάνοντας το 18-18.
10' Με διαφορά τριών πόντων τελειώνει η πρώτη περίοδος του ματς στο ΒΑΚ (23-20).
11' Με ένα επι μέρος σερί 8-0 από τον ΟΦΗ με απ΄τους Μουλά,Αγαπιάδη και Καρλάφτη, ο ΟΦΗ περασε ξανά μπροστά (31-20).
15' Σταθερά μπροστά ο ΟΦΗ με 2 συνεχόμενα καλάθια από τον Μητρόπαπα για τους κρητικούς 35-29.
19' Μειώνει ο Ιπποκρατς και περνάει μπροστά 35-36, λιγα δεύτερα πριν την εκπνοή του 2ου δεκαλέπτου ο Μητρόπαπας δίνει ξανά το προβάδισμα στο "καλάθι" για τους κρητικούς (37-36), κλείνοντας έτσι και το 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
22' Ένα τρίποντο από τον Ξενάκη και καλάθι Ασημακόπουλου 42-43 το σκορ στο ματς.
26' 54-52, ξανά μπροστά ο ΟΦΗ με Μπουμπάρη να πετυχαίνει καλαθι κπάτω από την ρακέτα και τον Ανδρέα Ξενάκη να δίνει ρεσιτάλ τριπόντων στο ΒΑΚ.
28' Με άψογη συνεργασία από τους Μητρόπαπα και Κριθινάκη 62-53 το σκορ στο ΒΑΚ.
30' Τέλος τρίτης περιόδου στο ΒΑΚ με το σκορ να ειναι 62-55 για τους κρητικούς.
32' Με ακόμα ένα τρίποντο από τον Ανδρέα Ξενάκη, στο +10 ο ΟΦΗ (65-55).
34' Στην αντεπίθεση η Κω, με τους Ασημακόπουλο και Χρύση να μειώνουν 68-62.
35' Τρίποντο Κυρίτση για τον ΟΦΗ (71-62), φάουλ Κυρίτση πάνω στον Χρύση και εκείνος με 2/2 βολές κάνει το 71-64.
Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-20, 37-36(ημ.), 62-55,77-73
Διαιτητές: Τσάτσης- Σιδέρης.
Ο.Φ.Η. (Κόκκινος): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 3 (1), Μαϊστρέλης 6(2), Ξενάκης 22(4), Μπουμπάρης 2, Καρλάφτης 4, Αγαπιάδης 19(1), Πρωτογεράκης 4, Καλλέργης, Βλαχάκης, Κυρίτσης 9(3), Μουλάς 4.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Καπλανίδης): Κουκουράβας 11(3), Τρυπάς 6, Παπαδημητρίου 2, Ασημακόπουλος 23, Χαρίσης 17(1), Χρύσης 14, Κατσούβας.