Εφιάλτης στον δρόμο για τα αστέρια για τον ΠΑΟΚ – Συντριβή και αποκλεισμός από το Champions League από την Μπενφίκα

Αύγουστος 30, 2018
Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και με ήττα-συντριβή από την Μπενφίκα με 4-1 στην Τούμπα αποκλείστηκε από τους ομίλους του champions league και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του περιπέτεια στο europa league.
Τα πράγματα μπορεί να ξεκίνησαν ιδανικά για τον ΠΑΟΚ καθώς μετά το 1-1 την Πορτογαλία ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πρίγιοβιτς αλλά στην συνέχεια ο Πασχαλάκης και οι αμυντικοί του έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και έδωσαν την ευκαιρία στην Μπενφίκα όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να πάρει και το σκορ πρόκρισης πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.
Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε νωρίς με τον Πρίγιοβιτς (13΄), αλλά οι «Λουζιτανοί» απάντησαν με τρία γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (20΄ Ζαρντέλ, 26΄πεν. Σάλβιο και 39΄ Πίζι), ενώ στο 49΄ ο Σάλβιο με νέο πέναλτι ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ. Με 10 παίκτες τελείωσαν το ματς οι Θεσσαλονικείς, μετά την αποβολή του Μάτος στο 76΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.