Champions League: Aιώνια «Βασίλισσα» η Ρεάλ Μαδρίτης – Νίκησε 2-0 την Ντόρτμουντ και κατέκτησε το τρόπαιο για 15η φορά

Ιούνιος 02, 2024

Ρεάλ Μαδρίτης μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα στο Γουέμπλει κέρδισε την Μπορούσια Ντόρτμουντ και κατέκτησε το Champions League χάρη στα γκολ των Καρβαχάλ στο 74 λεπτό και Bινίσιους στο 83 λεπτό της αναμέτρησης. Aυτό είναι το 15ο τρόπαιο της Ρεάλ που αναμετρήθηκε με την μαχητική Ντόρτμουντ που επέστρεψε σε τελικό ύστερα από 11 χρόνια.

Μπορεί οι Βεστφαλοί να αποδείχθηκαν δύσκολο εμπόδιο στον τελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ωστόσο στο τέλος μίλησε η καρδιά των πρωταθλητών, η πιο βαριά φανέλα του κόσμου. Οι παίκτες του Έντιν Τέρζιτς έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν βρήκαν το γκολ που άξιζαν.