Η Περιφέρεια Ν.Αιγαίου χρηματοδοτεί τη λειτουργία των Στεγών Υποστηριζόμενης Διαβίωσης ΑμεΑ με ευρωπαϊκούς πόρους.
Η συγχρηματοδοτούμενη επιλέξιμη δημόσια δαπάνη ανέρχεται σε 300.000 ευρώ κι αφορά στη χρηματοδότηση έως 18 μήνες των δικαιούχων οι οποίοι λειτουργούν μία ή περισσότερες Στέγες, παρέχοντας υπηρεσίες διαβίωσης και φροντίδας, άλλες που εστιάζονται σε δραστηριότητες ψυχαγωγίας, κοινωνικοποίησης και κατάρτισης καθώς και δράσεις δικτύωσης και συνεργασίας με κοινωνικούς φορείς.
Ο Έπαρχος Κω-Νισύρου, Ιωάννης Καμπανής, σε δηλώσεις του για το θέμα, επισημαίνει ότι είναι ικανοποιημένος απ’ αυτήν την πρωτοβουλία καθώς είναι προς τη σωστή κατεύθυνση καθώς αναβαθμίζει την ποιότητα ζωής των ατόμων με αναπηρία.
Οι προτάσεις υποβάλλονται στην ιστοσελίδα logon.ops.gr έως τις 11.03.2022.