«ΔΩΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΑΦΕΣ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΝΑΡΞΗΣ
ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΑΜΑΙΝΑ»
Έως πότε θα έχουν κατασκευαστεί οι θόλοι σε Κέφαλο και Ζηπάρι;
Αγαπητέ κύριε Δήμαρχε,
Επανερχόμεθα σε δημόσια ανταπάντηση στην επιστολή σας, διότι μας ενδιαφέρουν συγκεκριμένα θέματα και αιτήματα.
Το ύφος της προηγούμενης επιστολής μας και οι αναφορές αντανακλούν την οργή και την αγανάκτηση της αθλητικής κοινότητας των χωριών για την καθυστέρηση υλοποίησης των υπεσχημένων από μέρους σας και τη συνεχή αλλαγή του προγραμματισμού σας για το κλείσιμο του ανοικτού στο Πυλί.
Οι δεκάδες αθλητές που ασχολούνται με την καλαθοσφαίριση στα χωριά νιώθουν παιδιά ενός κατώτερου Θεού, αφού δεν μπορούν να προπονηθούν όταν έχει ζέστη, κρύο, αέρα και βροχή.
Παρά την μακροσκελή επιστολή σας, δεν απαντήσατε σε κανένα απ’ τα καίρια ερωτήματά μας. Ζητούμε από εσάς συγκεκριμένες απαντήσεις και, το σημαντικότερο, την υλοποίηση αυτών που μας έχετε υποσχεθεί:
Δηλώνουμε προς εσάς και προς όλους ότι, η 5μελής Επιτροπή συστήθηκε, με σκοπό τη διεκδίκηση, τη συνεργασία και τη βοήθεια στην υλοποίηση του κλεισίματος των ανοικτών γηπέδων μπάσκετ στα χωριά. Θα είμαστε αρωγοί σε κάθε προσπάθειά σας προς όφελος όλων των παιδιών και των αθλητών της Κω.
Ζητούμε έγκαιρη και άμεση ενημέρωση για τις αθλητικές εγκαταστάσεις στα χωριά μας, καθώς και τη δέσμευση της Δημοτικής Αρχής ότι θα επισπεύσει και θα ολοκληρώσει τους 3 θόλους άμεσα. Πρέπει να τρέξουν επιτέλους όλες οι εργασίες και να τηρηθούν εμπράκτως όσα μας υποσχεθήκατε το Φεβρουάριο του 2023, πριν από 17 μήνες, διάστημα υπεραρκετό για τέτοιες κατασκευές, μικρής κλίμακας.
Η ουσία είναι να κλείσουν τα ανοικτά γήπεδα, κι όχι η παροχή… ασπίδας προστασίας στα αιρετά μέλη που κρίνονται εκ του αποτελέσματος.
Επειδή παρατηρήθηκαν παρεκκλίσεις από τα αρχικώς συμφωνηθέντα, σας καλούμε να δώσετε - δημόσια - σαφές χρονοδιάγραμμα για την έναρξη λειτουργίας του θόλου στην Καρδάμαινας, καθώς και το χρόνο υλοποίησης των υπόλοιπων 2 θόλων στα χωριά.
Για να μην ξανακούσουμε κανένα παιδί από τα χωριά να λέει: «Μπαμπά, μαμά, δεν θα παίξω ποτέ σε κλειστό γήπεδο στο χωριό μου;» ή «Κόουτς, και φέτος το χειμώνα θα παίζουμε στο ανοιχτό γήπεδο;»
Με εκτίμηση και αγωνιστικότητα,
Για την 5μελή Επιτροπή
Νίκος Ιερομνήμων
Γιώργος Χ. Πασσανικολάκης
Κώστας Καραθωμάς (ΑΕ Δικαίου)
Στέργος Διακοστεφανής (Ηρακλής 2000)
Μιχάλης Παντελής (Αίολος Κεφάλου)