Στα καλύτερά τους βρίσκονται αυτές τις μέρες σε ότι αφορά την προσέλευση των τουριστών, όλα τα νησιά του νομού μας, ανάμεσά τους και το νησί της Σύμης.
Μιλώντας στη «Ρ» ο δήμαρχος της Σύμης κος Λευτέρης Παπακαλοδούκας, υπογράμμισε ότι η τουριστική σεζόν εξελίσσεται ιδιαίτερα ικανοποιητικά, για το νησί, με επισκέπτες από όλο τον κόσμο αλλά κυρίως πολλούς Έλληνες, οι οποίοι έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις μοναδικές ομορφιές του νησιού τους.
Αξίζει να σημειωθεί ότι στο λιμάνι του νησιού, βρίσκονται τις τελευταίες μέρες, δεκάδες θαλαμηγοί πολυτελείας, στις οποίες επιβαίνουν για διακοπές γνωστοί επιχειρηματίες από την Ελλάδα και το Εξωτερικό.