Δώδεκα (12) νέα θετικά κρούσματα σε covid-19 εντοπίστηκαν την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2021 στην Κάλυμνο
Σε ελέγχους ταχείας ανίχνευσης αντιγόνου (rapid tests) που πραγματοποίησε μπροστά από το Επαρχιακό μέγαρο από τις 10.30 έως τις 13.30 κινητή μονάδα του ΕΟΔΥ, βρέθηκαν 6 άτομα θετικά στον ιό covid-19. Συνολικά πραγματοποιήθηκαν 100 έλεγχοι
Επίσης στο Νοσοκομείο Καλύμνου πραγματοποιήθηκαν σήμερα έλεγχοι και εντοπίστηκαν άλλα έξι(6) άτομα θετικά στον ιό.
Συνολικά σήμερα Κυριακή εντοπίστηκαν 12 κρούσματα θετικά στον ιό.
Είναι φανερό πλέον ότι υπάρχει μια αισθητή διασπορά που κρούει τον κώδωνα του κινδύνου, που επιβάλλει τήρηση αυστηρών μέτρων, σεβασμό στο διπλανό και δεν επιτρέπει εφησυχασμό και κυρίως δικαιολογίες του τύπου ότι τα rapid tests δεν είναι αξιόπιστα.