Βραδιές θερινού σινεμά διοργανώνονται σε Λειψούς, Πάτμο, Νίσυρο, Χάλκη, Κάσο και Κάρπαθο μέσω της δράσης Cinema on Wheels.
Πρόκειται για μια ιδέα που υλοποιείται από τους κινηματογράφους “Danaos Cinema”, Κινηματογράφος «Μικρόκοσμος» και “Cine Flisvos” με κοινό στόχο να μεταφερθεί η εμπειρία του θερινού κινηματογράφου σε μέρη όπου δεν έχει ξαναπάει.
«Πιστεύουμε ότι η εμπειρία του θερινού κινηματογράφου είναι από τις πιο ευχάριστες και χαλαρωτικές που μπορεί να ζήσει ένας θεατής. Ευτυχώς, ο καιρός στην Ελλάδα μάς επιτρέπει να την απολαύσουμε.
Η ευκαιρία για το σχέδιό μας έρχεται από τα Europa Cinemas , που σε συνεργασία με το πρόγραμμα Media Creative Europe: “Collaborate to Innovate” μας ενθαρρύνει και μας βοηθά να ξεκινήσουμε «τώρα».
Πρώτος στόχος είναι τα πιο μικρά από τα Δωδεκάνησα, τα οποία λόγω της γεωγραφικής τους θέσης και της κοστοβόρας πρόσβασης, καθιστούσαν ανέκαθεν αδύνατη την ύπαρξη κινηματογράφων», αναφέρει η ομάδα του Cinema on Wheels.
Πρώτος σταθμός της δράσης ήταν το νησί των Λειψών ενώ αυτό το διάστημα και μέχρι τις 20 Ιουλίου το Cinema on Wheels θα βρίσκεται στην Πάτμο.
Αναλυτικά το πρόγραμμα προβολών για το νησί της Πάτμου:
Από 15 έως 21 Ιουλίου στο Δημοτικό Σχολείο της Σκάλας
16/07
21:00 Δαίδαλος και Ίκαρος
17/07
21:00 Ο γάιδαρος, ο εραστής μου κι εγώ
18/07
21:00 Σώσε το δέντρο
19/07
21:00 Digger
20/07
21:00 A Chiara