Παίρνει ''φωτιά'' το μπάσκετ στα Δωδεκάνησα το προσεχές σαββατοκύριακο! Εντός έδρας παίζουν Κολοσσός, Ιπποκράτης, Καλλιθέα και Γ.Σ. Δωδεκάνησος, στην Ιαλυσό θα διεξαχθεί το φάιναλ-φορ των νεανίδων, αρχίζουν τα πλέι-οφ στην Α' Κατηγορία, ενώ θα οριστούν αγώνες σε γυναίκες, παίδες και παγκορασίδες!
Ένα άκρως γεμάτο μπασκετικό σαββατοκύριακο είναι αυτό που… έρχεται για τα Δωδεκάνησα. Καταρχήν θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο Κολοσσός θα φιλοξενήσει τον Γ.Σ. Λαυρίου (Σάββατο 15:15) στον «τελικό» παραμονής, ενώ ο Ιπποκράτης θα υποδεχθεί την ίδια μέρα στις 15:00 την Ευρώπη Πευκοχωρίου για την Α2 Κατηγορία. Στις 19:30 το Σάββατο, ο Γ.Σ. Δωδεκάνησος θα υποδεχθεί τον Άρη για την Α1 Κατηγορία στο μπάσκετ με αμαξίδιο, ενώ πιθανότατα την Κυριακή η Καλλιθέα θα υποδεχθεί τη Χαλκίδα στο ντέρμπι ουραγών για τον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής. Στο τοπικό μπάσκετ, θα διεξαχθεί στην Ιαλυσό το φάιναλ-φορ των νεανίδων (Ε.Α. Καλύμνου- Γ.Α.Σ. Ιάλυσος και Κολοσσός Ρόδου- Ιπποκράτης Κω τα ζευγάρια), ενώ θα γίνει η πρεμιέρα στα πλέι-οφ της Α’ Κατηγορίας. Επίσης το Σάββατο θα οριστεί το γυναικείο εξ αναβολής παιχνίδι Γ.Α.Σ. Ιάλυσος- Ε.Α. Καλύμνου. Με βάση τον προγραμματισμό θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις της 10ης και τελευταία αγωνιστικής στο παιδικό πρωτάθλημα, καθώς και οι τελευταίοι αγώνες στο πρωτάθλημα των παγκορασίδων.
ΣΑΒΒΑΤΟ(16/03):
Δ.Κ.Γ. Κω (15:00): Ιπποκράτης Κω- Ευρώπη Πευκοχωρίου (Α2 Κατηγορία)
Βενετόκλειο (15:15): Κολοσσός- Γ.Σ. Λαυρίου (Basket League)
Βενετόκλειο (19:30): Γ.Σ. Δωδεκάνησος- Άρης (Α1 μπάσκετ με αμαξίδιο)
Δ.Κ.Γ. Ιαλυσού: Ε.Α. Καλύμνου- Γ.Α.Σ. Ιάλυσος (ημιτελικός νεανίδων)
Δ.Κ.Γ. Ιαλυσού: Κολοσσός Ρόδου- Ιπποκράτης Κω (ημιτελικός νεανίδων)
Δ.Κ.Γ. Ιαλυσού: Γ.Α.Σ. Ιάλυσος- Ε.Α. Καλύμνου (εξ αναβολής/γυναίκες)
ΚΥΡΙΑΚΗ(17/03):
Δ.Κ.Γ. Ιαλυσού: Τελικοί στο φάιναλ-φορ των νεανίδων
Παλέ ντε Σπορ: Καλλιθέα- Χαλκίδα B.C. (Γ’ Εθνική)
ΘΑ ΟΡΙΣΤΟΥΝ
Οι πρώτοι αγώνες πλέι-οφ στην Α’ Κατηγορία (ο Γ.Α.Σ. Ιάλυσος παραιτήθηκε από τα παιχνίδια με τον Διαγόρα)
Ροδίων Άθλησις- Γαλάζια Ακαδημία
Α.Ε. Δικαίου- Ε.Α. Καλύμνου
Ηρακλής 2000- Αίολος Κεφάλου
Τα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής στους παίδες (όμιλος Ρόδου και όμιλος νήσων):
Καλλιθέα- Γαλάζια Ακαδημία
Γ.Σ. Διαγόρας- Κολοσσός Ρόδου
Ελπίδα Πεταλούδων- Γ.Α.Σ. Ιάλυσος
Φοίβος Κω- Ιπποκράτης Κω
Ε.Α. Καλύμνου- Ακαδημία Καλύμνου
Στις παγκορασίδες εκκρεμούν τα παιχνίδια: Ξάνθος Πάτμου- Ακαδημία Καλύμνου, Ακαδημία Καλύμνου- Ηρακλής 2000 και Ε.Α. Καλύμνου- Ακαδημία Καλύμνου