Νίκησε και περιμένει η Α.Ε Κως

Ιανουάριος 28, 2017
jumbo-banner

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Α.Ε Κως απ’ την Πάτμο αφού παρόλο που προηγήθηκε στο 32’ με 0-2, δέχτηκε την ισοφάριση και τελικά κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» με γκολ του Δήμου Κώστογλου στις καθυστερήσεις.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Λεωνίδα Κούτσικα έφτασε τους 22 βαθμούς, ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και περιμένει την αναμέτρηση ανάμεσα σε Καλυμνιακό και Δίκαιο. Πρέκας και Μανώλης Κεφαλιανός τα άλλα δύο τέρματα των «βυσσινί» ενώ για την Πάτμο σκόραρε δις ο Φαμπιάν.

Εικόνα
Οι φιλοξενούμενοι παρόλο που είχαν κόντρα τον αέρα μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε στο 16ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Φανούρη Πρέκα να κάνει το 0-1 ενώ με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Μανώλης Κεφαλιανός με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-2.

Η Πάτμος έψαξε την αντίδραση και κατάφερε με δυνατό σουτ του Φαμπιάν λίγο έξω απ’ την περιοχή να μειώσει σε 1-2 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο παθιασμένα στο ματς και κερδίζοντας όλες τις προσωπικές μονομαχίες κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φαμπιάν στο 75ο λεπτό.

Η Α.Ε Κως όμως είχε και πάλι την λύση, πάλεψε στο τελευταίο τέταρτο και στις καθυστερήσεις έφτασε στη νίκη με 2-3 με δυνατό σουτ του Κώστογλου φάση για την οποία διαμαρτύρονται για οφσάιντ οι γηπεδούχοι.

Ο κορυφαίος
Πολλά χιλιόμετρα απ’ τον Μάριο Κιολέ που ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης σήμερα για την Α.Ε Κω.

Διαιτησία
Ο Γρηγόρης Πατσιαούρας λόγω απαγορευτικού δεν μπόρεσε να ταξιδέψει στην Πάτμο και έτσι το ματς διαιτήτευσε ο Βουλγαράκης με βοηθούς τον Κορώνη και τον Μιχάλη Παμπρή που ταξίδεψε στην Πάτμο για να παρακολουθήσει το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες.