«Καθάρισε» ο Χατζηαντωνίου για την Δόξα Καρδάμαινας

Νοέμβριος 29, 2018

Με τον Αντρέα Χατζηαντωνίου να πετυχαίνει χατ – τρικ η ομάδα της Δόξας Καρδάμαινας επικράτησε με 5-3 της Αναγέννησης Ασφενδιού για το κύπελλο Δωδεκανήσου του βορείου συγκροτήματος. Πόγιας και Β. Πης τα άλλα γκολ της ομάδας του Στάθη Γκουντελίτσα ενώ για την Αναγέννηση σκόραραν οι Νόμπιλλες και Μυρτολλάρι (2).

Εικόνα
Μόλις στο 1ο λεπτό του παιχνιδιού της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα όταν μετά από σέντρα του Χατζηπαναγιώτη απ’ τα δεξιά η μπάλα κατέληξε στον Χατζηαντωνίου που έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα οι γηπεδούχοι δύο λεπτά αργότερα είχαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ με το πλασέ του Παντελή στην κίνηση να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Χατζηβασίλη.

Η Αναγέννηση προσπάθησε να ισορροπήσει αλλά οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 30’ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Γιάννη Πη απ’ τον Χατζηβασίλη με την μπάλα στην συνέχεια της φάσεις να καταλήγει σε κόρνερ. Απ’ την εκτέλεση του κόρνερ ο Βησσαρίων Πης έγινε αποδέκτης στην περιοχή και από κοντά έκανε το 2-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο η Δόξα Καρδάμαινας αφού στο 47’ ο Πόγιας πέτυχε το 3-0 για την ομάδα του. Οι δύο προπονητές στην συνέχεια έκαναν αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες με την Αναγέννηση στο 57’ να κάνει το 3-1 όταν από απομάκρυνση του Χατζησεβαστού η μπάλα βρήκε πάνω στον Μυρτολλάρι και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1.

Η Δόξα είχε δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι στο 71’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Χατζηαντωνίου και στην εξέλιξη της φάσης στην κόντρα επίθεση οι «πράσινοι» μείωσαν στο σκορ με τον Νόμπιλλε να νικά στην έξοδο τον Κοντίτση.

Το «άγχος» κράτησε μόλις 4 λεπτά για τους Καρδαμιώτες αφού ο Αντρέας Χατζηαντωνίου δήλωσε παρών και με δύο δικά του τέρματα στο 76’ και στο 80’ έκανε το 5-2 με την Αναγέννηση να μειώνει στις καθυστερήσεις με τον Μυρτολλάρι για το τελικό 5-3.

Ο κορυφαίος
Ο Αντρέας Χατζηαντωνίου πέτυχε τρία τέρματα στην αναμέτρηση, είχες μερικές εντυπωσιακές στιγμές στο ματς και όταν η Δόξα τον χρειαζόταν δήλωσε παρών.

Στο ύψος του
Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Βησσαρίων Πης είχε ένα ώριμο παιχνίδι για την ηλικία του. Πίεζε συνεχώς στην πρώτη μπάλα και πέτυχε μάλιστα και ένα γκολ στο ματς.