ΡΣΦΠ Τελχινίς (τμήμα βόλεϊ): Δεν τα κατάφεραν οι Νεάνιδες στη Σύρο

Μάρτιος 02, 2024
jumbo-banner

Δεν κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τον τελικό της Ζ΄ Περιφέρειας οι νεάνιδες της Τελχινίδας αφού ηττήθηκαν στη Σύρο από το τοπικό Νεώριο.

Οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου ξεκίνησαν τον αγώνα με νευρικότητα και πολλά λάθη με αποτέλεσμα να χάσουν σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο πίεσαν στο σερβίς, έπαιξαν καλή άμυνα και μείωσαν σε 2-1 τα σετ.

Στο επόμενο σετ και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλά με τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 25-23.

Αρνητικός πρωταγωνιστής, με πολλές λάθος αποφάσεις σε κρίσιμα σημεία του αγώνα,  ο Α΄ διαιτητής Ματθαίος Συρίγος από τη Σύρο.

ΑΣΕ Νεωρίου Σύρου-ΡΣΦΠ Τελχινίς 3-1 σετ σε 116΄ (25-21 σε 27΄,25-14 σε 23΄, 21-25 σε 31΄και 25-23 σε 35΄)

ΑΣΕ Νεωρίου: (Σκρέτας) Μιχαηλίδου, Ξαγοράρη Βασιλ, Καραπαναγιωτίδη (λ), Πιταούλη, Λέστου, Καλμπουράκη, Ξαγοράρη Μαρ, Ζούμπερη, Μπάσα, Στεφανάκη, Ρούσσου, Λέστου Ελ, Σταχτά και Αντωνιάδου(λ)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Γκιούλ Μπεκίρογλου, Παρασκευή Τσιλιμίγκα, Χρυσή Παρίση, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Κριστιάνα Ζντραβα, Μιχαέλα Ευσταθίου, Κωνσταντίνα Αγγελίτση, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Βαλταδώρου, Νικολέτα Γκίκα (λ), Αλέξια Γκιάτα, Αγάπη Ροδίτη (λ), Ιωάννα Χατζηδάκη και Χριστίνα Δογιάμα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Ματθαίος Συρίγοςμ η Αναστασία Μαλκοπούλου  και ο Νίκος Πλυτάς.

Ο ΡΣΦΠ Τελχινίς ευχαριστεί, το αθλητικό σωματείο ΑΣΕ Νεώριου για την άψογη φιλοξενία, τον Αντώνη Σολάρη για το πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα, την Μελισσοκομική Δωδεκανήσου και την Blue Star Ferries.