Νίκη με ανατροπή για τον ΔΙΑ

Ιανουάριος 28, 2019
jumbo-banner

Παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με το τέρμα του Κετσέ στο 4ο λεπτό ο ΔΙ.ΑΣ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και τέρματα από τους Θωνιάτη και Φονσέκα (2) πανηγύρισε τη νίκη με 3-1.

Εικόνα
Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα όταν από το κόρνερ που εκτελέστηκε από τα αριστερά ο Διακάκης πήρε την κεφαλιά ο Τσαραπατσάνης απομάκρυνε και ο Κετσές πήρε το ριμπαουντ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά το γκολ ο ΔΙ.ΑΣ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων έψαξε την ισοφάριση απο τα πλάγια αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει εξαιρετικά τους χώρους και στην κόντρα απείλησαν με μακρινά σουτ από Κετσέ και Διακάκη με το 0-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους .

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν πιο καθαρό μυαλό και στο αφού απείλησαν στο 56' με τον Χατζησουλεϊμάν δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισαν όταν ο Χατζησουλεϊμάν έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Θωνιάτης που βρέθηκε σε θέση φορ έφερε το ματς στα ίσια .

Ο ΔΙ.ΑΣ ήταν καλύτερος έκανε φάσεις και έφτασε κοντά στην ανατροπή . Στο 66' ο Μανωλάγκας έβγαλε εντυπωσιακά το σουτ του Χατζησουλεϊμάν όπως έκανε και στο 71' σε προβολή του Χατζηβασίλη .

Τελικά το γκολ ήρθε στο 74' οταν από σέντρα από τα αριστερά ο Φονσέκα πήρε την κεφαλιά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και ο Συνεσίου που πήρε το ριμπάουντ ανατράπηκε με τον Φραγκιαδάκη να δειχνει την άσπρη βούλα και τον Φονσέκα να κάνει το 2-1.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τριτο γκολ όταν ο Θωνιάτης κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας πάσαρε στον Φονσέκα και εκείνος σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτησία
Χωρίς πρόβλημα οι Φραγκιαδάκης, Αλέκος και Καραμούτας.

Ο κορυφαίος
Ο Ματθαίος Θωνιάτης ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος. Με ένα γκολ, μια ασίστ και πολλές κερδισμένες προσωπικές μονομαχίες ήταν ο κορυφαίος του ΔΙΑ.

Στο ύψος του
Ο Ρείσης Μαίλης έκανε καλό ματς στην καρδιά της άμυνας, οργάνωσε καλά την ομάδα του αλλά ο Διγενής δεν άντεξε στην πίεση.

Οι συνθέσεις
ΔΙ.ΑΣ: Τσαραπατσάνης, Μαριάς, Ιωαννίδης, Συνεσίου (80' Κόκκαλης), Χατζησουλεϊμάν, Πης (85' Κάρλος), Βλαντιμίροφ, Φονσέκα, Θωνιάτης, Χατζηβασίλης, Μποϊλής (84' Χατζηφούντας).

Διγενής: Μανωλάγκας, Σκούμπρος, Κώτης (83' Πετσαλάκης), Χουτεσιώτης, Κατσαμάκης, Χατζηνικόλας (88' Σιαμαντούρας), Γιουλβανίδης, Μαίλης, Μοσκιού (33' Πατσιαούρας). Διακάκης (70' Τσιπιζίδης), Κετσές.