Θετικά τα δείγματα ανάπτυξης του στίβου κι εκτός Ρόδου με τη συντονισμένη δουλειά των ακαδημιών από τους συλλόγους, αλλά και την πολύτιμη υποστήριξη της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου.
Το περασμένο Σάββατο έγινε η εαρινή φάση των Πολυάθλων, γνωστά και ως τρίαθλα από την Ένωση στον όμιλο της Κω με συμμετοχή όμως και αθλητών-αθλητριών από την Κάλυμνο ενώ δικαίωμα παρουσίας είχαν αθλητές-αθλήτριες κατηγορίας Παμπαίδων-Παγκορασίδων β’, ηλικίας 12-13 ετών.
Τα αποτελέσματα από τους αγώνες στο Νέο Στάδιο Ανταγόρα ήταν ενθαρρυντικά, μιας και τα περισσότερα απ’ αυτά τα παιδιά θα κληθούν το 2019 πια να συμμετάσχουν και στα πανελλήνια πρωταθλήματα
Τα αποτελέσματα:
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β’
Κατάταξη Ονοματεπώνυμο Ετ. Σύλλογος Σύνολο
Γεν. Βαθμών
1 ΖΩΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 225
2 ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ- ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 220
3 ΣΤΑΦΥΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 220
4 ΣΒΥΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 210
5 ΤΑΛΙΑΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 170
6 ΚΟΥΤΟΥΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ- ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 170
7 ΜΑΥΡΟΜΑΤΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 160
8 ΙΣΑΚΟΥ ΜΑΤΕΟ 2005 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 140
9 ΦΑΡΜΑΚΗΣ ΗΛΙΑΣ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 135
10 ΦΑΝΑΡΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 90
11 ΤΣΑΚΑΝΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 90
12 ΣΤΑΜΑΤΟΥΚΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 70
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Β’
Κατάταξη Ονοματεπώνυμο Ετ. Σύλλογος Σύνολο
Γεν. Βαθμών
1 ΜΕΪΜΑΡΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ- ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 230
2 ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 215
3 ΓΙΟΥΣΕΜΟΓΛΟΥ ΖΕΪΝΕΠ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 210
4 ΚΑΒΟΥΡΜΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 200
5 ΚΑΖΩΝΗ ΜΑΡΙΑΝΝΑ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ- ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 190
5 ΦΡΑΓΚΙΝΗ ΑΝΝΑ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-
ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 190
5 ΜΠΑΪΡΑΜΗ ΣΑΒΒΙΝΑ-ΠΕΤΡΟΥΛΑ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 190
8 ΜΟΡΟΖ ΒΑΛΕΡΙΑ 2005 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 180
9 ΜΠΟΥΡΑΝΗ ΞΑΝΘΙΠΗ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 175
10 ΧΑΤΖΗΣΤΕΡΓΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 165
10 ΣΟΦΙΑΝΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΑ - ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 165
12 ΔΙΑΚΟΜΙΧΑΛΗ ΜΑΡΙΑ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 160
12 ΓΑΛΟΥΖΗ ΜΑΡΙΑ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 160
14 ΓΕΩΡΓΑΝΤΖΗ ΜΑΡΙΕΤΑ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 155
15 ΚΑΖΩΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 145
15 ΣΤΑΛΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 145
15 ΜΑΓΚΟΥΛΙΑ ΕΛΕΝΗ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ- ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 145
18 ΜΑΤΘΑΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 140
18 ΠΑΛΙΜΕΡΗ ΖΩΗ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 140
20 ΣΥΝΔΙΚΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ - ΜΑΡΙΑ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 135
20 ΠΕΤΡΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 135
22 ΚΩΣΤΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΑ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 130
23 ΠΙΖΑΝΙΑ ΕΜΑΝΟΥΕΛΑ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 115
24 ΠΛΑΓΓΕΤΗ ΑΡΓΥΡΩ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 105
24 ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 105
26 ΚΑΒΟΥΡΜΑ ΔΙΟΝΥΣΙΑ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 100
26 ΚΛΗΜΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ 2006 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 100
26 ΚΟΥΛΟΥΡΙΩΤΗ ΘΕΜΕΛΙΝΑ 2005 ΕΝΩΣΗ ΚΑΖΩΝΗΣ-ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000 100
26 ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ ΘΑΛΕΙΑ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 100
30 ΧΡΙΣΤΟΦΗ ΜΑΡΙΑ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 95
31 ΧΑΤΖΗΣΤΕΡΓΟΥ ΣΕΒΑΣΤΗ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 90
32 ΠΕΤΡΗ ΕΙΡΗΝΗ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 85
32 ΤΟΤΣΙ ΕΛΙΣΑΒΕΤ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 85
34 ΜΑΥΡΟΜΑΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 80
35 ΚΟΥΖΟΥΚΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 70
36 ΔΙΑΚΟΜΑΝΩΛΗ ΚΟΚΩΝΑ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 60
37 ΚΑΚΟΥΛΙΔΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 55
37 ΚΑΚΟΥΛΙΔΟΥ ΖΩΗ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 55
39 ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΙΑΔΝΗ 2006 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 50
39 ΣΑΚΕΛΑΡΗ ΑΡΙΑΔΝΗ 2006 ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ 50
41 ΧΟΝΔΡΟΥ ΡΑΦΑΕΛΑ - ΧΡΙΣΤΙΝΑ 2005 ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο ΚΩΟΣ 45
Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και το Δήμο Κω (ΔΟΠΑΒΣ) την Αναπτυξιακή Συνάντηση Κλασσικού Αθλητισμού (Κ18), σύμφωνα με τους παρακάτω όρους:
2.Τόπος τέλεσης: Κως
3) ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ:
ΠΑΙΔΩΝ:100 – 200 – 400 – 800 – 1.500 – 3.000 – 2.000 Φ.Ε – 10.000 ΒΑΔΗΝ – 110 ΕΜΠ. -400 ΕΜΠ. –ΥΨΟΣ- ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ – ΜΗΚΟΣ – ΤΡΙΠΛΟΥΝ– ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ – ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ –ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ – ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ-ΔΕΚΑΘΛΟ – 4Χ100 – 4Χ400.
ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:100 – 200 – 400 – 800 – 1.500 – 3.000 – 2.000 Φ.Ε – 5.000 ΒΑΔΗΝ- 100 ΕΜΠ. -400ΕΜΠ. – ΥΨΟΣ- ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ – ΜΗΚΟΣ – ΤΡΙΠΛΟΥΝ – ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ – ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ –ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ – ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ- ΕΠΤΑΘΛΟ – 4Χ100 – 4Χ400.
4)ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ (Κ18):
– ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ «2001 – 2002»
– ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄ «2003 – 2004»
5) ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ:
ΠΑΙΔΕΣ – ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Σε δύο αγωνίσματα.
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ – ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄:Οι αθλητές-τριες της κατηγορίας ΠΠ – ΠΚ Α΄
μπορούν να δηλωθούν και να συμμετέχουν μόνο σε δύο από τα παρακάτω αγωνίσματα
(εκτός από δύο ατομικά αγωνίσματα δρόμων).
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α΄ 2003:
100 – 200 – 400 – 800 –1.500 – 3.000 – 110 ΕΜΠ. – 400 ΕΜΠ. – 10.000 ΒΑΔΗΝ – ΥΨΟΣ – ΚΟΝΤΩ – ΜΗΚΟΣ – ΤΡΙΠΛΟΥΝ – ΣΦΑΙΡΑ – ΔΙΣΚΟΣ – ΣΦΥΡΑ – ΑΚΟΝΤΙΟ – 4Χ100 – 4Χ400. ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α΄ 2004: 100 – 200 – 800 – 1.500 – 3.000 – ΥΨΟΣ – ΚΟΝΤΩ – ΜΗΚΟΣ – ΤΡΙΠΛΟΥΝ – 4 Χ 100 |
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄ 2003:
100 – 200 – 400 – 800 – 1.500 – 3.000 – 100 ΕΜΠ. – 400 ΕΜΠ. – 5.000 ΒΑΔΗΝ
– ΥΨΟΣ – ΚΟΝΤΩ – ΜΗΚΟΣ –ΣΦΑΙΡΑ – ΔΙΣΚΟΣ – ΣΦΥΡΑ – ΑΚΟΝΤΙΟ –
4Χ100 – 4Χ400.
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄ 2004:
100 – 200 – 800 – 1.500 – 3.000 – 5.000 ΒΑΔΗΝ
ΥΨΟΣ – ΚΟΝΤΩ – ΜΗΚΟΣ – ΣΦΑΙΡΑ – ΔΙΣΚΟΣ – ΣΦΥΡΑ – ΑΚΟΝΤΙΟ – 4 Χ 100.
ΜΟΝΟ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΚΩ-ΚΑΛΥΜΝΟΥ (ΑΓΩΝΑΣ ΠΟΛΥΑΘΛΟΥ)
Περιλαμβάνει ΕΝΑΝ αγώνα «ΠΟΛΥΑΘΛΟ», για κάθε κατηγορία ΠΠ – ΠΚ Β΄.
ΠΟΛΥΑΘΛΟ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β΄:
► 60 ΕΜΠΟΔΙΑ ή 1.000 μ. (Οι αθλητές επιλέγουν να αγωνιστούν σε ένα από τα δύο αγωνίσματα)
►ΥΨΟΣ
► ΣΦΑΙΡΑ
ΠΟΛΥΑΘΛΟ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄:
► 60 ή 1.000 μ. (Οι αθλήτριες επιλέγουν να αγωνιστούν σε ένα από τα δύο αγωνίσματα)
►ΜΗΚΟΣ
► ΜΠΑΛΑΚΙ
Παμπαίδων – Παγκορασίδων Β Γεννημένοι-νες τα έτη 2005-2006.
Τα σωματεία υποχρεούνται να υποβάλλουν τη δήλωση συμμετοχής στην ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου τρεις (3) ημέρες πριν την έναρξη των αγώνων (Τετάρτη, 11-04-2017, ώρα 22:00).Αθλητές-τριες που αγωνίζονται μόνο στις σκυταλοδρομίες αναφέρονταιυποχρεωτικά στην δήλωση συμμετοχής.
Οι δηλώσεις συμμετοχής πρέπει να συμπληρώνονται σύμφωνα με το συνημμένο έντυπο, να υπογράφονται από τον Πρόεδρο και τον Γ. Γραμματέα και να φέρουν την σφραγίδα του σωματείου.
Ριπτικά αγωνίσματα:
ΑΓΩΝΙΣΜΑ | ΠΑΙΔΩΝ | ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ |
Σφαιροβολία | 5 κιλά | 3 κιλά |
Δισκοβολία | 1,5 κιλά | 1 κιλό |
Ακοντισμός | 700 γραμ. | 500 γραμ. |
Σφυροβολία | 5 κιλά | 3 κιλά |
Δρόμοι μετ΄εμποδίων:
Π Α Ι Δ Ω Ν Κ Ο Ρ Α Σ Ι Δ Ω Ν | ||||
ΑΓΩΝΙΣΜΑ | 110μ.μ΄εμπ. | 400μ. μ΄εμπ. | 100μ. μ΄εμπ. | 400μ. μ΄εμπ. |
Αριθ. εμποδίων | 10 | 10 | 10 | 10 |
Ύψος εμποδίων | 0,91 | 0,84μ. | 0,76 | 0,76μ. |
Αφετ.- 1οεμπ. | 13.72μ. | 45μ. | 13μ. | 45μ. |
Ενδιαμ. Αποστ. | 9.14μ. | 35μ. | 8.50μ. | 35μ. |
Τελευτ-Τερματ. | 14.02μ. | 40μ. | 10.50μ. | 40μ. |
Στο Άλμα σε Ύψος Παίδων ο πήχης θα τοποθετηθεί αρχικά στο 1.55μ. μετά ανά 5 εκ. μέχρι το 1.80 και στη συνέχεια 1.82μ κ.ο.κ..
Στο Άλμα σε Ύψος Κορασίδων ο πήχης θα τοποθετηθεί αρχικά στο 1.28μ. μετά ανά 5 εκ. μέχρι το 1.53 στη συνέχεια στο 1.55μ.-1.57μ. κ.ο.κ..
Στο Άλμαεπί κοντώ Παίδων ο πήχης αρχικά θα τοποθετηθεί στα 2.80μ. και στη συνέχεια 2.90μ.-3.00μ.-3.10μ.-3.20μ.-3.30μ.-3.40μ.-3.50μ.-3.60μ.-3.70μ.-3.75μ.-3.80μ. κ.ο.κ. .
Στο Άλμα επί κοντώ Κορασίδων ο πήχης αρχικά θα τοποθετηθεί στο
2.00μ. και στη συνέχεια 2.30μ.-2.40μ.-2.50μ.-2.60μ.-2.70μ.-2.75μ.-2.80μ.-2.85μ.-2.90μ. κ.ο.κ..
Τα δρομικά αγωνίσματα που διεξάγονται εντός διαδρόμων, θα διεξάγονται σε τελικές σειρές.
Αντίθετα οι δρόμοι ημι-αντοχής και αντοχής θα διεξάγονται σε ένα τελικό, εφόσον δεν υπάρχει υπερβολικά μεγάλη συμμετοχή.
Στα αγωνίσματα των ρίψεων και οριζοντίων αλμάτων όλοι οι αθλητές-τριες θα πραγματοποιούν τρείς προσπάθειες και στη συνέχεια οι οκτώ (8) πρώτοι-τες θα πραγματοποιούν άλλες τρείς.
΄Ολοι οι αθλητές-τριες θα παρουσιάζονται αυτοπροσώπως στην αίθουσα κλήσης μέχρι και 30΄ πριν την έναρξη του αγωνίσματός τους, για να δηλώσουν την παρουσία τους προσκομίζοντας το δελτίο τους.
Αθλητής-τρια που δεν θα προσκομίσει το δελτίο ΔΕΝ μπορεί να αγωνισθεί.
Τα δελτία για να είναι έγκυρα θα πρέπει να είναι ιατρικώς θεωρημένα τουλάχιστον για το τελευταίο 12μηνο πριν την τέλεση των αγώνων όπως ορίζει ο Νόμος. Τα δελτία παραλαμβάνονται από τον έφορο του αγωνίσματος, ο οποίος τα έχει στην διάθεση του μέχρι το πέρας του αγωνίσματος.
΄Ολοι οι αθλητές-τριες πρέπει να φορούν τη στολή του συλλόγου τους απαραιτήτως.
Μετά τη σύνταξη των λιστών συμμετοχής δεν επιτρέπονται αλλαγές (προσθήκη αθλητή-τριας, αλλαγή αγωνίσματος κ.λ.π.).
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους κανονισμούς στίβου 2017-2018.
Oτι δεν προβλέπεται από την προκήρυξη θα ρυθμίζεται από τον Αλυτάρχη των αγώνων και τον Τεχνικό Σύμβουλο σύμφωνα με τους κανονισμούς.
Στους τρείς πρώτους νικητές-τριες των ατομικών και ομαδικών αγωνισμάτων θα απονέμονται τα αντίστοιχα με τη θέση μετάλλια και διπλώματα (Χρυσό-Αργυρό-Χάλκινο).